Kolejne EtnoNurty, a wraz z nimi koncert i potańcówka

2021.11.17 19:44
EtnoNurty to cykl spotkań z muzyką tradycyjną, która jest odkrywana przez młode kapele i nieraz aranżowana z brzmieniami współczesnymi. W piątek (26.11) w ramach cyklu zagra Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego oraz Chłopcy z Nowoszyszek.
Kolejne EtnoNurty, a wraz z nimi koncert i potańcówka
Fot: Źródło: Facebook zespołu
Chłopcy z Nowoszyszek

Dzięki EtnoNurtom można poznać zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w ramach wydarzenia pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Tym razem będzie można posłuchać i potańczyć do muzyki kapeli Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego oraz Chłopców z Nowoszyszek.

Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego powstała w 2019 roku w efekcie poszukiwań muzyki tradycyjnej i wiejskich muzykantów w rejonie Knyszyna. Członkowie dwuosobowego zespołu to: młody adept muzykanckiego fachu – harmonista Juliusz i doświadczony, grywający od lat 60. skrzypek Antoni. Muzykom zależy na tym by wiejska, niestylizowana muzyka zachodniej Białostocczyzny wciąż wybrzmiewała na żywo i w naturalnym kontekście, najlepiej do tańca.

W swoim repertuarze kapela posiada m. in. polki, oberki, walczyki przekazane bezpośrednio przez harmonistów z okolic Knyszyna: Stanisława Deca, Eugeniusza Głódzia i Wacława Motybla.

Chłopcy z Nowoszyszek to zespół wykonujący tradycyjną muzykę taneczną z Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego, założony w 2013 roku przez uczniów nieżyjących już mistrzów Franciszka i Leona Racisów, Mieczysława Pachutko i Wacława Kułakowskiego.
Na repertuar zespołu składają się melodie taneczne bardziej znane, takie jak polki, walce, oberki, ale też mniej znane a charakterystyczne dla pogranicza kochaneczki, wasadule, padespańce. Większość melodii pochodzi z bezpośredniego przekazu od Mistrzów.

Skład zespołu:
Urszula Murawko – cymbały wileńskie
Piotr Fiedorowicz – skrzypce
Paweł Luto – bęben
Adrian Żukowski – harmonia trzyrzędowa

Wydarzenie odbędzie się w piątek (26.11), o godz. 19:00 w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w Spodkach w godzinach 8:30 – 16:30.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
767 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39