Kolejny sukces UMB. Uczelnia będzie szkolić fachowców, których na rynku pracy brakuje

2017.02.19 14:31
Dofinansowanie w wysokości ponad 1,5 mln euro trafi do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Uczelnia spożytkuje je na kształcenie młodych naukowców w dziedzinie metod diagnostyki chorób cywilizacyjnych w oparciu o innowacyjne technologie.
Kolejny sukces UMB. Uczelnia będzie szkolić fachowców, których na rynku pracy brakuje
Fot: pixabay.com

Cel: interdyscyplinarne studia doktoranckie

Projekt naukowców z UMB został zakwalifikowany do finansowania w ramach Akcji Marii Skłodowskiej-Curie Programu Ramowego Horyzont 2020. Wniosek został złożony do konkursu COFUND, który polega na dofinansowaniu międzynarodowych, międzysektorowych i interdyscyplinarnych programów, w tym studiów doktoranckich.

- Już od kilku lat Uniwersytet Medyczny w Białymstoku inwestuje w kształcenie młodych ekspertów w dziedzinie nowoczesnych badań naukowych i diagnostycznych. Obecny wniosek to konsekwencja i kontynuacja dotychczasowych działań - mówi prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki UMB.

Cel projektu UMB to utworzenie interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w zakresie biologii medycznej i statystycznej bioinformatyki dla młodych naukowców zajmujących się badaniami w zakresie chorób cywilizacyjnych oraz badaniami nad metodami z zakresu biostatystyki i bioinformatyki koniecznymi dla opracowywania i interpretacji danych uzyskanych w projektach badawczych.

Przyjadą naukowcy z całej Europy

- Nawet ta sama choroba u każdego pacjenta przebiega inaczej. Żeby to dokładnie określić, potrzeba niekiedy bardzo precyzyjnych i nowoczesnych technik badawczych. Nasi doktoranci, którzy mogą tu przybyć z całej Europy, mają zająć się takimi metodami diagnostyki poważnych chorób cywilizacyjnych, które sprawią, że każdy pacjent będzie diagnozowany i leczony indywidualnie. Mamy tu na myśli choroby nowotworowe, choroby sercowo-naczyniowe, choroby neurodegeneracyjne, choroby zapalne - tłumaczy prof. Moniuszko.

Zważywszy na niewielką ilość specjalistów w tych dziedzinach w Polsce, zajęcia na białostockiej uczelni mają poprowadzić m.in. profesorowie wizytujący z ośrodków będących światowymi liderami - z Hiszpanii, Belgii czy Austrii. Doktoranci będą odbywać praktyki w krajowych i zagranicznych ośrodkach naukowych specjalizujących się m.in. w onkologii, kardiologii, chorobach metabolicznych, medycynie regeneracyjnej, biologii molekularnej czy genetyce.

Absolwenci studiów będą specjalistami potrafiącymi stosować najnowocześniejsze techniki badawcze. To bardzo ważne, ponieważ współczesna medycyna potrafi zbierać ogromne ilości danych o pacjencie, które później trzeba opracować (stosując techniki wielkoskalowe) i wysnuć wnioski. Takich fachowców na rynku pracy nie ma, UMB liczy więc na to, że absolwenci przygotowywanych przez uczelnię studiów wypełnią istniejącą w nim lukę.

Prace wystartują w przyszłym roku

Przewidywany czas projektu to 5 lat, a dofinansowanie wynosi ponad 1,5 mln euro. Międzynarodowe studia doktoranckie i związane z nimi projekty naukowe mają rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Marcin Moniuszko dodaje, że dofinansowanie z Unii Europejskiej trafi do Uniwersytetu Medycznego kilka miesięcy wcześniej. Przed tym UMB przeprowadzi w Polsce i Europie zakrojoną na szeroką skalę akcję promocyjną zachęcającą młodych naukowców do udziału w tym przedsięwzięciu.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1279 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39