Konwencja Koalicji Europejskiej w Białymstoku. Stawiają na zdrowie

2019.05.04 17:43
Liderzy ugrupowań tworzących Koalicję Europejską przyjechali do Białegostoku, żeby przedstawić swój program wyborczy.
Konwencja Koalicji Europejskiej w Białymstoku. Stawiają na zdrowie
Fot: Tomasz Frankowski/FB

Grzegorz Schetyna (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Włodzimierz Czarzasty (SLD) oraz Małgorzata Tracz (Partia Zieloni) przyjechali do Białegostoku na regionalną konwencję Koalicji Europejskiej przed wyborami do Europarlamentu. Spotkanie odbywało się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej.

- Spotykam się w mieście, które jest wspaniałą stolicą niesamowitego regionu, które łączy w sobie tradycje dawnej I Rzeczpospolitej, Rzeczpospolitej wielu kultur, języków, wyznań, ale też śmiało myśli o przyszłości. Białystok i Podlaskie jest dzisiaj przykładem tego, jak można dzisiaj wykorzystać środki europejskie. Jak bardzo warto było dokonać tego wyboru 15 lat temu. To jest nasz wspólny, wielki sukces – przywitał zebranych poseł Robert Tyszkiewicz, szef regionalnej Platformy Obywatelskiej.

Zdrowie przede wszystkim

Po nim głos zabierali liderzy ugrupowań, które składają się na Koalicję Obywatelską. Jako pierwszy wystąpił Grzegorz Schetyna, który zapewniał m.in. o tym, że Koalicja Europejska zamierza przywrócić mały ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim oraz uruchomić go na granicy z Białorusią. Jeśli zaś chodzi o postulaty dotyczące Unii Europejskiej, to zapewnił, że KE będzie starała się o zachowanie Programu Polska Wschodnia w najbliższej perspektywie unijnej, opiewającego na 2 mld euro.

W Białymstoku jednak przede wszystkim przedstawiono program dotyczący jednego z obszarów – konkretnie służby zdrowia. Podstawowe postulaty z tym związane to skrócenie czasu oczekiwania do specjalisty maksymalnie do 21 dni, skrócenie oczekiwania na SOR do 60 minut, wprowadzenie europejskiego programu walki z rakiem zakładającego otwarcie w każdym z województw specjalistycznego ośrodka leczenia nowotworów. Poza tym każdy, kto przekroczy 50 lat, będzie mógł skorzystać z możliwości przeprowadzenia pełnego bilansu zdrowotnego, a kobiety w ciąży ze wszystkich badań prenatalnych i opieki okołoporodowej, razem ze znieczuleniem. Leki dla przyszłych matek mają być bezpłodne, a dzieci mają być objęte pełnym programem szczepień.

- Chcemy, żeby każda osoba miała zapewniona taką samą, europejską ochronę zdrowia i zrobimy to. Tak jak kiedyś, za pieniądze z Unii, zbudowaliśmy autostrady, teraz zbudujemy europejską ochronę zdrowia - zapewniał Grzegorz Schetyna.

Dogadajmy się z rolnikami i sąsiadami

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, jak ważne jest podniesienie poziomu służby zdrowia, bo jak zauważył, "jak jest zdrowie, to jest szansa na pracę i szansa założenia rodziny”. Odniósł się też do produkcji żywności.

- Tu, na Podlasiu i na Warmii i Mazurach, produkuje się bardzo dużo najlepszej polskiej żywności, która jest marką eksportową na cały świat – mówił szef PSL. - Kłaniam się nisko, w imieniu całej Koalicji Obywatelskiej, rolnikom, którzy dzisiaj borykają się z ogromnymi problemami, ponieważ zostali wyzyskani, oszukani i odrzuceni przez partię rządzącą – dodawał, nawiązując do Krzysztofa Jurgiela, byłego ministra rolnictwa w rządzie PiS.

Celem Koalicji Europejskiej ma być wyrównanie dopłat do hektara do poziomu 280 euro.

Do położenia geograficznego województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego odnosił się natomiast Włodzimierz Czarzasty.

- W tym okręgu widać, jak potrzebna jest tolerancja, otwarcie, dialog. Najważniejsze to dobrze żyć z sąsiadami. Putin to nie jest naród rosyjski, Łukaszenko to nie jest naród białoruski, Kaczyński to nie jest naród polski. Władza często nie wyraża pragnień całego narodu. Rosjanie, Białorusini Polacy są sobie bliscy – mówił Włodzimierz Czarzasty. - Współpraca to bardzo ważna rzecz dla całej polskiej gospodarki. Ten mały ruch graniczny jest przykładem głupoty politycznej obecnie rządzących: "Nie będziemy z wami współpracować, bo was nie lubimy".

Chcemy mieć coś do powiedzenia

Gościem specjalnym konwencji był Artur Glinka, lider protestu osób niepełnosprawnych w sejmie, który także zabrał głos ze sceny. Odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który kilka dni temu do osoby niepełnosprawnej powiedział: "Proszę nas popierać, a nie przeszkadzać”.

- Panie Kaczyński, my też jesteśmy Polakami, żyjemy tu i kochamy Polskę i chcemy być na równych prawach z innymi Polakami. Chcemy mówić o swoich uczuciach, problemach, odnosić się w każdej sprawie. Żądamy szacunku, a nie pogardy i obłudy – mówi Artur Glinka.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja. Na liście Koalicji Europejskiej, w okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie znaleźli się (według miejsc): Tomasz Frankowski (PO), Urszula Pasławska (PSL), Władysław Mańkut (SLD), Anna Wojciechowska (PO), Bożena Kamińska (PO), Joanna Michalska (PO), Tadeusz Nowak (Partia Zieloni), Jolanta Den (PO), Marcin Bołtryk (PO) oraz Jacek Protas (PO).

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1196 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39