Krajowa Administracja Skarbowa. Co oznacza w praktyce?

2017.03.03 08:12
Z początkiem marca zaczęła działać Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Oznacza to szereg zmian, o których warto wiedzieć.
Krajowa Administracja Skarbowa. Co oznacza w praktyce?
Fot: pixabay.com

Nowości są, ale bez rewolucji

Obowiązują już zmiany dotyczące administracji podatkowej, celnej i kontroli skarbowej. Od 1 marca funkcjonuje Krajowa Administracja Skarbowa. Warto wiedzieć, że urzędy skarbowe oraz Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku działają tak jak dotychczas – nie zmienią się ich siedziby ani zasięg terytorialny, zmieni się jedynie nieco katalog zadań, które realizują. Zostanie on rozszerzony o zagadnienia z zakresu podatków: akcyzowego, od wydobycia niektórych kopalin i od gier, a w przypadku IAS – także o zadania związane z cłem.

Podobnie będzie z oddziałami celnymi – będą się one mieściły tam, gdzie do tej pory i zajmowały się tymi samymi sprawami co dotychczas.

- Na bazie Izby Celnej w Białymstoku, urzędów celnych oraz Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku powstał Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku z delegaturami w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Jest to jednostka wyspecjalizowana głównie w wykrywaniu przestępstw popełnianych na szeroką skalę, na szkodę Skarbu Państwa. Podmiot ten będzie zajmował się także ściganiem sprawców wspomnianych przestępstw - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Załatwianie spraw

Krótko mówiąc, nie zmieniają się miejsca, w których płacimy PIT, CIT, VAT, podatek od spadków i darowizn oraz podatek od czynności cywilno-prawnych. Takie same pozostają też zasady ubiegania się o koncesję lub pozwolenie na prowadzenie kasyna, salonu gier, na urządzanie zakładów wzajemnych czy turnieju gry w pokera. Poza tym nadal istnieje możliwość elektronicznego składania różnych deklaracji. W tym przypadku obowiązują te same zasady. Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do miejsc obsługi. Ponadto nie uległy zmianie numery rachunków bankowych, na które wpłacane są podatki, opłaty, niepodatkowe należności budżetowe, należności celne oraz inne opłaty związane z przywozem i wywozem towarów. Możemy także korzystać z tych samych co dotychczas numerów telefonów infolinii informacji podatkowej i celnej.

Natomiast nowe regulacje wprowadziły zmiany dotyczące płacenia akcyzy, nabywania znaków akcyzy, płacenia podatku od gier, urządzania loterii fantowych lub ich zgłaszania i importu towarów. Są też nowości związane z kontrolą. Najważniejsza z nich dotyczy tzw. twardej procedury stosowanej w przypadku czynów zabronionych o wysokim ciężarze gatunkowym. Chodzi o zapobieganie przestępczości, m.in. wyłudzeniom VAT. Piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej będą odpowiadać za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń oraz nieprawidłowości w tym zakresie.

Zgodnie z założeniami, wszystkie modyfikacje mają przynieść rezultaty w postaci wyższego poziomu obsługi podatników. Zaś ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa ma zapewniać m.in. jednolite, indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego.

Bieżące informacje związane z KAS w woj. podlaskim można znaleźć na stronie www.podlaskie.kas.gov.pl.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1279 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39