Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?

2019.11.22 15:55
Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypominają, że emerytom i rencistom przysługuje możliwość zgłoszenia się po dodatek pielęgnacyjny. Chyba że ktoś pobiera go już z gminy.
Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?
Fot: pixabay.com

Nie tylko renta czy emerytura

Jeśli przyznane zostało prawo do emerytury lub renty, można również otrzymać dodatek pielęgnacyjny. Warto wiedzieć, komu on się należy. Dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS przysługuje osobom, które mają prawo do emerytury lub renty i skończyły 75 lat. Wtedy jest on przyznawany z urzędu. Należy się także tym dorosłym, którzy są całkowicie niezdolni do pracy oraz samodzielnej egzystencji, wówczas wiek nie ma znaczenia.

Dodatek pielęgnacyjny dla osób, które nie mają ukończonych 75 lat, jest przyznawany na wniosek. Do niego należy również dołączyć zaświadczenia o stanie zdrowia.

- Druk OL-9 można pobrać w Sali Obsługi Klienta lub znaleźć na naszej stronie www.zus.pl. Takie zaświadczenie wypełnia lekarz prowadzący nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym zostanie złożony wniosek. Dokumenty mogą być dostarczone w dowolnym czasie i to nie tylko przez osobę ubiegającą się, lecz również przez jej pełnomocnika lub po prostu wysłane pocztą - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dodatków się nie łączy

Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji. W oddziale ZUS trzeba złożyć dokumenty potrzebne do wydania orzeczenia. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wyda decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.

Dodatek pielęgnacyjny od 1 marca 2019 roku wynosi 222,01 zł miesięcznie.

- Jak od większości decyzji, również od tej, gdy nie będzie ona dla nas zadowalająca, można wnieść odwołanie. Należy to zrobić pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję. Odwołanie kierujemy do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat - dodaje rzecznik Katarzyna Krupicka.

Bardzo istotny jest fakt, że dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom pobierającym zasiłek pielęgnacyjny z gminy. Nie zostanie on również osobie, która przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1325 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39