Legioneloza - niechciana pamiątka z wakacji

2018.08.01 07:27
Sanepid ostrzega przed legionelozą. To choroba, na którą musimy uważać szczególnie podczas wakacyjnych podróży.
Legioneloza - niechciana pamiątka z wakacji
Fot: pixabay.com

Legioneloza - skąd się bierze?

Legioneloza to zakaźna choroba, którą wywołują bakterie. Te z kolei występują w wodzie i namnażają się np. w sieciach wodociągowych, sprzyjają im też rdza, glony oraz kamień wapienny.

Do zakażenia dochodzi przez wdychanie aerozolu kropelek wody. Natomiast źródłem aerozoli wodnych mogą być prysznice i krany, baseny typu SPA, wanny typu whirlpool, jaccuzi, nawilżacze, urządzenia do terapii oddechowej, wieże chłodnicze (chłodnie kominowe), systemy klimatyzacji, ozdobne fontanny (szczególnie w pomieszczeniach), a także węże ogrodowe, którymi podlewamy rośliny i inne urządzenia ze zraszaniem.

Jednak, aby doszło do zakażenia, bakterie muszą dostać się do dróg oddechowych. Nie zachorujemy wyłącznie od picia skażonej bakteriami wody, chyba że np. zakrztusimy się.

W każdym roku, w Europie, odnotowuje się ponad 1000 przypadków legionelozowego zapalenia płuc. Osoby, które się z nim zmagają, zaraziły się m.in. w hotelach, pensjonatach czy na terenach kempingów.

W związku z tym, kiedy podróżujemy zwróćmy uwagę, czy hotel w którym mamy zamieszkać, nie figuruje na liście obiektów o podwyższonym ryzyku zakażenia (dane takie publikuje Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób). Sprawdźmy również, czy w zajmowanym pokoju ciepła woda ma wysoką temperaturę (jest zbyt gorąca, aby włożyć do niej ręce na dłużej niż kilka sekund), a zimna woda - odpowiednio niską temperaturę (<20°C). Poza tym, jeżeli zajmujemy pokój, który nie był wcześniej użytkowany, przed pierwszym prysznicem, warto odkręcić na kilka minut kran. W ten sposób przepuścimy przez niego wodę, która potencjalnie może być zanieczyszczona.

Co powinno niepokoić?

Legionelozowe zapalenie płuc objawia się początkowo uczuciem ogólnego rozbicia, bólem głowy, szybko narastającą gorączką, dreszczami i bólami mięśni. Następnie, w ciągu jednego dnia, pojawia się kaszel – zwykle w pierwszej fazie suchy i nieproduktywny, odksztuszana wydzielina zawiera krew, dokucza nam też duszność oraz ból w klatce piersiowej. Do tego wszystkiego mogą dołączyć wymioty, wodnista biegunka i ból brzucha.

Jeżeli coraz większa gorączka połączona jest z bólem w klatce piersiowej i trudnościami w oddychaniu, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Przeciw legionelozowemu zapaleniu płuc nie można się zaszczepić. Jedyną obroną jest jedynie zapobieganie sytuacjom, w których zwykle dochodzi do zakażenia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1017 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39