Lewica ma pomysł na kulturę - m.in. zniżki na książki

2019.09.27 18:08
Lewica zaprezentowała podczas piątkowej konferencji swój program dla kultury. Wśród propozycji są m.in. zniżki na książki, co ma wpłynąć na zwiększenie czytelnictwa.
Lewica ma pomysł na kulturę - m.in. zniżki na książki
Fot: Lewica

Lewica ma pomysł na rozwój kultury w Polsce

W piątek (27.09) Lewica zorganizowała konferencję, podczas której omówiła swój program dla kultury. Ich zdaniem jest to jeden z ważniejszych tematów dla społeczeństwa, którego niewątpliwie nie wolno pomijać.

- Niezwykle ważne dla społeczeństwa są takie tematy jak ochrona zdrowia, edukacja czy środowisko, ale także kultura. Zagwarantujemy, że kultura nie będzie obiektem cenzury ani narzędziem politycznej walki. Dyrektorami publicznych instytucji kultury nie mogą być partyjni nominaci, konkursy muszą być przejrzyste i uczciwe – stwierdził Wojciech Koronkiewicz, który jest ostatni na liście Lewicy.

Z kolei Katarzyna Rosińska (miejsce 3. na liście) stwierdziła, że to od kultury zależy rozwój społeczeństwa, a praca artystów w naszym kraju nie jest łatwa, wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i poświęceniami osób, które się na nią decydują.

- Kultura to jeden z filarów gwarantujących rozwój społeczeństwa. Niestety, rynek pracy artystów w Polsce jest nieuregulowany, a decyzja o podjęciu działalności artystycznej kojarzy się z ubóstwem i brakiem bezpieczeństwa. Na przykładzie Francji stworzymy system ubezpieczeń dla osób zajmujących się działalnością artystyczną. Polscy artyści będą mogli zostać członkami Stowarzyszeń Ubezpieczeń Społecznych dla Artystów, gwarantujących prawa pracownicze oraz ubezpieczenia społeczne – mówiła.

Chcą zniżek na książki

Lewica zwróciła też uwagę na kwestię czytelnictwa w naszym kraju, które niestety jest dość niskie. Jej przedstawiciele mają jednak pomysł, jak zachęcić młodych ludzi do czytania. Proponują zniżki dla młodzieży do 26. roku życia na wszystkie książki papierowe oraz bezpłatny dostęp do książek w formacie elektronicznym.

- Zadbamy o estetykę w przestrzeni publicznej. Wprowadzimy mechanizmy współpracy artystów z administracją rządową i samorządową, tak by mieli oni większy wpływ na estetykę przestrzeni publicznej. Aktualnie coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której nowo powstały budynek zupełnie nie pasuje do otoczenia, a wnętrza instytucji państwowych zdają się nie mieć ładu. Udział artystów w procesie zagospodarowania przestrzennego pozwoli tworzyć estetyczną, przyjazną i praktyczną przestrzeń publiczną. Kultura to także nauka o historii. Często pomijane w niej są wysiłki naszych przodków w rozwoju i budowie naszej ojczyzny. Zapomina się o życiu milionów chłopów, drobnych rzemieślników, robotników, a to oni kształtowali rzeczywistość wokół nas. Nie wspomina się o kobietach, które również zasłużyły się w historii Polski i świata. Uczymy się głównie kolejności władców oraz dat wojennych. Czas rozszerzyć ten system. Utworzymy muzea, które będą uczyć prawdziwej historii, tej widzianej "od dołu" o życiu robotników, chłopów, o życiu kobiet, o warunkach mieszkania na wsi, o życiu zwykłych ludzi – tłumaczyła Rosińska.

Politycy zwrócili także uwagę na zamykane domy kultury w mniejszych miejscowościach. Uważają, że to niepokojące zjawisko, na które niewątpliwie się nie godzą. Chcą, by takie miejsca były wciąż otwierane, bowiem często osoby, które tam mieszkają i żyją muszą pokonać wiele kilometrów, aby pójść np. do teatru - często więc z takiej rozrywki rezygnują.

- Kultura powinna być przede wszystkim dostępna. Dlatego będziemy zachęcać placówki kulturalne do działań poza swoją siedzibą, do działań wyjazdowych oraz do tworzenia filii w mniejszych miejscowościach. Oprócz tego należy uzależnić wydatki na kulturę od PKB – tak aby finansowanie kultury było gwarantowane przez państwo – wyjaśniała Rosińska.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1221 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39