Maskę do nurkowania połączyli z filtrem od respiratora

2020.04.06 18:54
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej wspiera placówki medyczne działające w regionie. Dzięki wsparciu Fundacji Unitalent, grupy UNIBEP, ChM oraz Klaster Obróbki Metali udało się wyprodukować 800 przyłbic, które trafiły m.in. do 14 szpitali.
Maskę do nurkowania połączyli z filtrem od respiratora
Fot: Politechnika Białostocka
800 przyłbic trafiło m.in. do 14 szpitali w regionie

Tym razem prośba o wsparcie napłynęła do PB od personelu Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku: "potrzebny jest reduktor umożliwiający połączenie filtra oddechowego od respiratora z maską do nurkowania."

To typ maski, który kojarzy się raczej z odpoczynkiem i wakacjami, dostępny jest w popularnej sieci sklepów z artykułami sportowymi. Okazuje się, że w dzisiejszych trudnych czasach pandemii koronawirusa, taka maska może stać się sprzętem ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Instytut Inżynierii Biomedycznej, działający pod kierownictwem dr. hab. inż. Szczepana Piszczatowskiego, prof. PB, dostał zadanie opracowania i wydrukowania nakładki na maskę do nurkowania, która umożliwi połączenie jej z filtrem oddechowym od respiratora.

"Przejściówkę" w ciągu zaledwie kilku dni zaprojektowali pracownicy Instytutu i wydrukowali na drukarce 3D. Doktor Karol Kochański zabrał kilka egzemplarzy do przeprowadzenia testów. Pierwszych 40 egzemplarzy już pojechało do Kliniki Kardiologii Inwazyjnej USK.

Wyprodukowali już 800 przyłbic

Ponad 800 przyłbic medycznych wyprodukował do tej pory Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej. Na wydziale pracownicy nie poddają się i każdego dnia kilkaset kolejnych urządzeń jest wykonywanych. Ten podstawowy sprzęt do ochronny lekarzy i pielęgniarek trafia do szpitali i stacji pogotowia ratunkowego. Przyłbice będą zabezpieczać także pracowników Domów Pomocy Społecznej, którzy w okresie epidemii szczególnie potrzebują ochrony - poinformowała Dorota Sawicka, rzecznik prasowy Politechniki Białostockiej.

Produkcja możliwa jest dzięki wsparciu firm, z którymi współpracuje Politechnika Białostocka. To Fundacja Unitalent grupy UNIBEP, ChM, Klaster Obróbki Metali. Dziś odezwała się z propozycją wsparcia firma AC. W piątek pomoc m.in. logistyczną i transportową zaoferowała I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

W produkcję przyłbic medycznych włączyli się także pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wykorzystują dostępne w laboratoriach wydziałowych lampy UV i dezynfekują przyłbice oraz przygotowują je do wysyłki.

Pomoc na wielką skalę

Przyłbice medyczne trafiły do tej pory m.in. do Szpitala MSWiA w Białymstoku (Jednoimienny Szpital Zakaźny), Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Jednoimienny Szpital Zakaźny, pięciu ogólnych białostockich szpitali oraz do szpitali w Ostrołęce (Jednoimienny Szpital Zakaźny), Choroszczy, Bielsku Podlaskim, Sokółce, Łapach, Hajnówce, Zambrowie,

Przyłbice otrzymały również: pogotowie ratunkowe w Białymstoku, a także Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku i Zaściankach.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

1290 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39