Medyczne prawa kobiet w ciąży

2018.09.11 10:32
Przyszłym mamom przysługuje kilka praw związanych z opieką zdrowotną. Kobieta w ciąży może np. korzystać ze świadczeń poza kolejnością. Obowiązują też uprawnienia do poradnictwa laktacyjnego, zaplanowania porodu czy prowadzenia ciąży przez położną.
Medyczne prawa kobiet w ciąży
Fot: pixabay.com

W ciąży kobieta zyskuje dodatkowe prawa. Przede wszystkim dotyczą one opieki zdrowotnej.

Przyszła mama może korzystać ze świadczeń poza kolejnością. To samo dotyczy aptek. Co to oznacza w praktyce? W poradniach specjalistycznych (np. endokrynologicznej, kardiologicznej, stomatologicznej czy zdrowia psychicznego) i szpitalach pacjentka, która spodziewa się dziecka, powinna być przyjmowana w dniu zgłoszenia lub nie później niż w ciągu 7 dni roboczych. Przy czym kobieta w okresie ciąży, porodu, połogu nie musi być ubezpieczona. Przywileje przysługują jej nawet bez tego.

Warto korzystać także z prawa do planowania porodu. Plan taki powinien być opracowany z osobą prowadzącą ciążę, czyli ginekologiem lub położną. To dokument, który zawiera informacje dotyczące tego, czego oczekuje kobieta np. że chce wiedzieć o wszystkich zabiegach zanim wyrazi na nie zgodę, chce być powiadomiona, jeżeli zmieni się osoba, która sprawuje nad nią opiekę, prosi o założenie wenflonu tylko jeżeli wymaga tego sytuacja oraz liczy na pomoc w znalezieniu najlepszej dla niej pozycji podczas całego porodu.

Ponadto przyszłej mamie przysługuje także prawo do intymności. Podczas porodu na sali może znajdować się tylko niezbędny personel. Na obecność studentów kobieta musi wyrazić zgodę (z wyjątkiem porodu w szpitalu klinicznym). Z drugiej strony, jeżeli kobieta sobie tego życzy, zarówno w trakcie porodu, jak i w gabinecie lekarskim przy przyjęciu do szpitala, towarzyszyć jej mogą bliskie osoby.

Warto też mieć świadomość, że od stycznia 2017 r. nie tylko ginekolog, ale także posiadająca odpowiednie kwalifikacje położna, ma uprawnienia do prowadzenia ciąży, która przebiega prawidłowo.

Poza tym kobieta w szpitalu, po porodzie, może domagać się instruktażu dotyczącego właściwego przystawienia noworodka do piersi oraz poznania zasad prawidłowej laktacji.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1072 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39