Na UwB wykorzystują trendy. Będą szkolić coachów

2017.06.05 13:33
Od przyszłego roku, na wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB pojawi się nowa specjalność – coaching z elementami psychologii społecznej. Skorzystać z niej będą mogli studenci II stopnia socjologii.
Na UwB wykorzystują trendy. Będą szkolić coachów
Fot: Justyna Fiedoruk

Studia wstępem

Coaching w Polsce ma już niemałą popularność. Nie chodzi tu tylko o tych najbardziej znanych trenerów, które na swoich wykładach motywacyjnych skupiają setki słuchaczy. Jest on też stosowany w dużych firmach, które zatrudniają specjalistów w tej dziedzinie po to, żeby pracowali indywidualnie z pracownikami.

Te trendy postanowiono wykorzystać na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie w Instytucie Socjologii i Kongitywistyki powstanie nowa specjalność: coaching z elementami psychologii społecznej.

- Specjalność jest pomyślana w taki sposób, żeby odpowiedzieć na potrzeby współczesnego rynku pracy. Po jej ukończeniu absolwenci mają nie tylko dyplom magistra socjologii ale też dodatkowo zrealizowany akredytowany program coachingu, który pozwala po odbyciu praktyki na przystąpienie do certyfikacji zgodnie z wymaganiami ICF. Zależy nam na tym, aby nasi absolwenci przestrzegali zasad etycznych i w pełni profesjonalnie podchodzili do coachingu. Daje to możliwość zarówno pracy w ramach własnej działalności, jak i jako tzw. coach wewnętrzny – zatrudnienia w firmach, które rozwijają kompetencje swoich pracowników – mówi dr hab. Małgorzata Bieńkowska, prof. UwB, z Instytutu Socjologii i Kognitywistyki.

Własnym sumptem

W programie studiów zaplanowano takie przedmioty, jak podstawy coachingu i komunikacja coachingowa, samokontrola i samoregulacja w perspektywie psychologicznej, socjopsychologiczne aspekty zarządzania emocjami, warsztaty kreatywności dla coachów czy superwizja sesji coachingowej.

Wbrew pozorom nie będzie potrzeby zatrudniać specjalistów z zewnątrz. Kadry naukowa Instytutu Socjologii i Kognitywistyki ma odpowiednie kwalifikację, żeby prowadzić zajęcia na nowej specjalności. Merytorycznie nad tym, żeby program był zgodny z wymaganiami do certyfikatu będzie czuwać jednak profesjonalny coach.

- Najważniejsze elementy, na które powinien być kładziony nacisk w nauczaniu akademickim o coachingu, to na pewno umiejętność obserwacji, różne umiejętności związane z ludzkim zachowaniem i jego rozumienie, rozumienie procesów, społecznych, rozumienie procesów grupowych. W przypadku tej specjalności udało się ułożyć z puzzli, które są na uczelni, zespół w którym każdy się w czymś specjalizuje, a te specjalizacje mają także znaczenie w coachingu, bo czepie on z socjologii, psychologii, biologii i procesów poznawczych – mówi Agnieszka Szwejkowska, psycholog i coach z certyfikatem ICF-ACC.

Dla lata z coachingiem

Nowa specjalność rusza od października i dedykowana jest dla studentów II stopnia socjologii. Zaplanowano 30 miejsc. Przez dwa lata studenci będą się wdrażali w coaching zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym, a na koniec otrzymają specjalny wpis na dyplomie.

- Pierwszy rok jest tak zaprojektowany, że są to zajęcia ogólnorozwojowe, ale z elementem warsztatu. Natomiast niemal cały drugi rok jest poświęcony tej specjalności. Ktoś, kto skończy nasze studia na tej specjalności będzie magistrem socjologii, który specjalizuje się w coachingu - informuje dr Aleksandra Porankiewicz-Żukowska, z ISiK.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1192 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39