Najlepsi sportowcy nagrodzeni przez władze województwa

2019.03.19 12:24
Marszałek województwa podlaskiego nagrodził osoby ze środowiska sportowego za wyniki osiągane w 2018 roku. Przyznano łącznie 5 wyróżnień.
Fot: MN

Za emocje, które nam dali

We wtorek (19.03) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wręczył nagrody za wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej w 2018 roku.

- Chciałabym podziękować wszystkim sportowcom, działaczom, trenerom za te osiągnięcia, które państwo zdobywali na arenie międzynarodowej i w Polsce. Gratuluje państwu z całego serca. Dzięki państwa sukcesom mogliśmy przeżywać wielkie emocje i być dumni z tego, że jesteśmy mieszkańcami Białegostoku, mieszkańcami województwa podlaskiego. Jesteście naszym dobrem narodowym – mówił do zgromadzonych sportowców marszałek Artur Kosicki.

Uhonorowanych zostało w sumie 5 osób. Tytuł najlepszego sportowca otrzymała łyżwiarka Natalia Maliszewska – wiadomo - za zwycięstwo w mistrzostwach Europy w short-tracku oraz znakomite występy w Pucharze Świata. Ten tytuł wiąże się z nagrodą w wysokości 30 tys. zł. Najlepszym trenerem została Urszula Kamińska, która jest opiekunem Natalii Maliszewskiej w Juvenii Białystok oraz kadrze, ale też inni jej wychowankowie w zeszłym roku zdobyli 19 medali Mistrzostw Polski Seniorów i 13 medali w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Trener Kamińska została nagrodzona 20 tys. zł.

Tytuł najlepszego młodego sportowca i 10 tys. zł otrzymała natomiast Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok, która w zeszłym roku była pierwsza na Mistrzostwach Polski w pchnięciu kulą w kategorii U-23, druga na Mistrzostwach Polski Seniorów i na halowych Mistrzostwach Polski, a także znalazła się tuż za podium Mistrzostw Europy Seniorów.

Za rok więcej

Najlepszym sportowcem niepełnosprawnym w poprzednim roku został Rafał Czuper, zawodnik PSSON Start Białystok w tenisie stołowym, który na Mistrzostwach Świata wywalczył indywidualnie srebrny medal. Wygrywał też turnieje Czech Open, China Open i Slovenian Open. Tutaj nagroda również wynosiła 10 tys. zł.

Za całokształt działalności wyróżniony zaś został Leszek Zega (MUKS Stoczek 45 Białystok), który jest międzynarodowym sędzią szachowym, ale też pomysłodawcą Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej i właśnie za zasługi dla rozgrywek szachowych w regionie otrzymał 10 tys. zł.

Marszałek Artur Kosicki zapowiedział, że w przyszłym roku nagrody mogą być wyższe, ale też może być ich więcej. Zdradził, że władze województwa podlaskiego zastanawiają się nad rozszerzeniem nagród o kategorie drużynowe, ale zaznaczył, że na razie wszystko jest w fazie projektu.