Najstarszy student na UwB ma 69 lat. To dowód, że na naukę nigdy nie jest za późno

2018.08.23 11:52
Najstarszy kandydat, który został przyjęty na studia stacjonarne na Uniwersytecie w Białymstoku ma 69 lat. Czego będzie się uczył?
Najstarszy student na UwB ma 69 lat. To dowód, że na naukę nigdy nie jest za późno
Fot: Justyna Fiedoruk

Ludzie starsi chcą studiować

Coraz więcej osób dojrzałych chce się uczyć. Najstarszy tegoroczny żak Uniwersytetu w Białymstoku ma 69 lat. Będzie się uczył historii na studiach stacjonarnych.

Od kilku lat przybywa studentów 40+, coraz częściej wybierają naukę w trybie stacjonarnym. Dla porównania w roku akademickim 2012/2013 było 12 takich osób, z kolei teraz jest ich aż 116.

- W naszej ocenie to po pierwsze efekt zmian w naszym społeczeństwie. Promowany przez Unię Europejską model edukacji, polegającej na uczeniu się przez całe życie, najwyraźniej przyjął się także w naszym kraju – mówi rzeczniczka uczelni, Katarzyna Dziedzik. – A ponieważ w polskim systemie szkolnictwa wyższego nie ma ograniczeń wiekowych dla kandydatów na studentów, osoby dojrzałe coraz liczniej korzystają także z kształcenia uniwersyteckiego. Po drugie, na większe zainteresowanie studiami stacjonarnymi grupy 40+ zapewne miała też wpływ otwartość naszych wydziałów na takich studentów.

Uczelnia zachęca do nauki

Wydział Historyczno-Socjologiczny przygotował nawet specjalne zachęty dla osób starszych. Postarano się o stworzenie grup na kierunkach historia i studia wychodnie, gdzie pora zajęć i ćwiczeń była w miarę dopasowana do ich wieku. To właśnie ten wydział cieszy się największą popularnością wśród studentów 40+.

- Podobnie jak wielu innych prowadzących zajęcia, bardzo chwalę sobie pracę z dojrzałymi studentami – mówi dr Małgorzata Ocytko z Instytutu Historii i Nauk Politycznych. - Osoby te często mają wiedzę wynikającą z wieloletniej pasji i życiowego doświadczenia, zwykle interesują się też tym, co dzieje się na świecie, w kraju i ich najbliższym otoczeniu. Są przy tym bardzo sumiennymi studentami, systematycznie uczęszczają na ćwiczenia i wykłady, są aktywne na zajęciach. Wpływają mobilizująco na wielu młodszych studentów. Natomiast zdarza się, że studenci 40+ mają większe kłopoty z lektoratami - dodaje . - W porównaniu z młodszymi rocznikami osoby takie zwykle miały w szkole mniej zajęć z języków obcych. Na takich kierunkach, jak studia wschodnie, to spore wyzwanie, bo kładziemy duży nacisk na przygotowanie językowe absolwentów.

Co ciekawe, wielu nieco starszych studentów może się pochwalić stypendiami rektora dla najlepszych żaków. Przykładowo w ostatnim roku akademickim otrzymywały w sumie 63 osoby, a spośród nich aż 33, a więc ponad połowa to osoby w wieku czterdziestu lat i starsi.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1170 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39