Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce [WIDEO]

2019.05.15 14:19
Zbliża się największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Weekend z Millennium Docs Against Gravity można spędzić także w kinie Forum.
Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce [WIDEO]
Fot: Against Gravity

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny odbywa się równolegle w kilku miastach. Impreza była nagradzana m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako "najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce" i jest wspierana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Filmy można będzie oglądać od piątku do niedzieli (17-19.05). W programie jest 6 tytułów: "In touch", "PJ Harvey. A dog called money", "My generation", "Świadkowie Putina", "Ustrzelić mafię", "Marek Edelman... i była miłość w getcie”.

"In touch" to opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80. XX wieku wyemigrowało do Islandii ponad 400 mieszkańców, co stanowiło ponad połowę całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą a prowincjonalną częścią Mazur. Ci, którzy wyjechali, rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali - w większości reprezentanci starszego pokolenia - wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą dla tej sytuacji pozostają tylko "spotkania" w świecie wirtualnym. Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje nagrań rozmów prowadzonych za pośrednictwem Skype'a, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich, a także redefiniują pojęcie obecności drugiego człowieka.



"My generation" to niezwykły film o generacji i rewolucji kulturowej w latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Wydarzenia tamtej dekady ukształtowały popkulturę po dzień dzisiejszy. Narratorem filmu jest wybitny aktor Michael Cain, a sam dokument pełen jest wyjątkowych materiałów archiwalnych z udziałem Paula McCartneya, Marianne Faithfull, Mary Quant, Joan Collins czy Twiggy. A wszystko to ze ścieżką dźwiękową The Who.



Film "PJ Harvey. A dog called money" przedstawia sylwetkę niezwykłej artystki, której muzyka jest dobrze znana polskiej widowni. W filmie śledzimy PJ Harvey w jej podróży od Afganistanu, przez Waszyngton po Kosowo. "PJ Harvey. A dog called money" to nie tylko wędrówka w poszukiwaniu inspiracji, ale także niesamowity zapis procesu twórczego i tego, co czyni niektóre osoby wybitnymi artystami.



Pomysł na film "Marek Edelman... i była miłość w getcie" narodził się przy wsparciu Andrzeja Wajdy, zrealizowany został przez wybitną reżyserkę i operatorkę Jolantę Dylewską, ze scenariuszem Agnieszki Holland. Nie jest to historia Holocaustu, a opowieść o miłości w czasach niezwykle trudnych, o jej mocy i o tym, że jest w stanie oprzeć się wszystkiemu.

"Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?" - mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość - także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie.

"Ustrzelić mafię" to opowieść o nietuzinkowej postaci, która jest ikoną świata fotografii, a jej aparat stał się narzędziem walki o społeczną sprawiedliwość. Przez długi czas historie sycylijskiej mafii osnute były krwawymi tajemnicami, ukrytymi przed całym światem. Wszystko zmieniło się w latach 70., gdy Letizia Battaglia, jako pierwsza we Włoszech, skierowała obiektyw aparatu w stronę mafii.



31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu "Świadkowie Putina" Witalij Manski (dobrze znany publiczności festiwalu z filmu "Pod opieką wiecznego słońca", który zwyciężył 13. edycję Millennium Docs Against Gravity) był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin skonsolidował swoją władzę i podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna i uczynić przywrócić w Rosji dyktaturę. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

Film przedstawia także innych bohaterów, w tym Michaiła Gorbaczowa i wspomnianego Borysa Jelcyna, który wybrał ambitnego 47-letniego Putina jako swojego następcę. Poznajemy też losy ekipy sztabu wyborczego, która pomogła w zwycięstwie aktualnemu prezydentowi Rosji w ówczesnych wyborach: wielu dołączyło do opozycji, dwóch zostało zamordowanych, a tylko jeden - Dmitrij Miedwiediew pozostaje blisko prezydenta, piastując fotel premiera. To dzięki podobnym obrazom i ich subtelnym kontekstom Manski odsłania prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.



Program: Weekend z Millennium Docs Against Gravity

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1148 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39