Największy taki zbiór w Białymstoku i regionie. Mediateka CLZ także w internecie

2017.12.12 16:14
Około 300 godzin nagrań świadków historii, 10 tys. zdigiatalizowanych materiałów, gry dla najmłodszych, scenariusze edukacyjne - to tylko część zbiorów, które znajdują się w Mediatece CLZ. Wiele z nich jest dostępnych online.
Największy taki zbiór w Białymstoku i regionie. Mediateka CLZ także w internecie
Fot: Anna Dycha
Podsumowanie projektu "e-Mediateka CLZ"

Mediateka CLZ - multimedialne archiwum historii mówionej miasta i regionu jest największym, profesjonalnym repozytorium tego typu na Podlasiu. Od 2010 r. udało się zgromadzić blisko 200 relacji mieszkańców Białegostoku i Podlasia oraz ponad 10 tys. zdigitalizowanych fotografii, dokumentów, pamiątek.

- Projekt, który realizujemy jest ponadczasowy - podkreśla Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Zbiory dla mieszkańców i nie tylko

- Mediateka CLZ to stale powiększająca się baza wiedzy na temat Białegostoku i regionu - mówi Agnieszka Kajdanowska z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, koordynator projektu. - Z wykorzystaniem zbiorów, które znajdują się w Mediatece udało nam się zorganizować wystawę "Białystok w dekadach", ukazały się wydawnictwa, prowadziliśmy warsztaty edukacyjne, zorganizowaliśmy też gry miejskie. Relacje i dokumenty wykorzystywane były także przy wielu artykułach prasowych. Chcemy, by ten zbiór cały czas się powiększał.

Mariusz Bieciuk z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, także koordynujący projekt dodaje, że zależało im na jak najszerszym udostępnieniu materiałów mieszkańcom. Od 2016 r. katalogują i porządkują zbiory oraz udostępniają je w internecie. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu "e-Mediateka CLZ" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2017 r. część zbiorów - 80 relacji trwających w sumie ok. 108 godzin oraz 2200 obiektów ikonograficznych - zostało udostępnionych za darmo na specjalnie stworzonej stronie internetowej - www.centrumzamenhofa.pl/mediateka. Znaleźć tam można m.in. wywiady ze świadkami historii, zdjęcia i dokumenty, puzzle i gry memory oraz konspekty warsztatowe. Materiały można pobrać z podaniem źródła. Dodatkowo do nagrań opracowanych w ramach projektu powstały audiodeskrypcje dla osób z dysfunkcjami wzroku oraz napisy dla osób niesłyszących.

Dostęp przez internet i nowy sprzęt w pracowni

Partnerem w realizacji projektu była Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego. Reprezentujący placówkę Marcin Szachowicz wspomina, że ich zadanie polegało na wstawieniu archiwalnych zdjęć do Biblioteki Cyfrowej.

- Na podstawie drobnych migawek mogliśmy dokładniej poznać życie osób i ich koligacje rodzinne. Było to fascynujące przeżycie - przyznaje.

Zbiory zostały udostępnione w serwisach internetowych Książnicy Podlaskiej oraz Ośrodka Karta - drugiego projektowego partnera. Ponadto można je znaleźć także na stronie ogólnoeuropejskiego projektu europenana.eu. Aby zwiększyć dostępność dla osób z zagranicy,
transkrypcję do nagrań oraz podpisy do zdjęć zostały przetłumaczone na język angielski.

W ramach projektu wyposażono także pracownię digitalizacji w siedzibie BOK/CLZ przy ul. Warszawskiej w nowe stanowisko do digitalizacji – obejmujące profesjonalny sprzęt komputerowy i skanery. Poprawiło to znacząco jakość opracowania udostępnianego zasobu. Ponadto pracownia została wyposażona w mobilny sprzęt do reprodukcji fotograficznej, co pozwala digitalizować obiekty u świadków historii. Odbyło się także seminarium dla nauczycieli i edukatorów, którego efektem jest publikacja podsumowująca wydarzenie. Można ją pobrać za darmo na stronie projektu.

Mediateka CLZ będzie rozwijana. Jakie są plany? W przyszłym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dlatego BOK/CLZ apeluje do osób, które mogłyby podzielić się opowieściami lub pamiątkami związanymi z tym wydarzeniem. Poszukiwane są zwłaszcza osoby urodzone przed 1922 r. lub ich rodziny.

Portal BiałystokOnline patronował projektowi.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1418 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39