Narkotyki? Policja może je zidentyfikować w kilka sekund. Uważajcie w wakacje

2020.06.26 13:30
Wakacje to czas, gdy wiele osób, zwłaszcza młodych, zbiera nowe doświadczenia z substancjami odurzającymi. To także okres zwiększonej liczby zaginięć. W dniu zakończenia roku szkolnego, podlaska policja w hali dworca PKS pokazała nowoczesny analizator narkotyków i rozpoczęła kampanię "Bezpieczne wakacje".
Narkotyki? Policja może je zidentyfikować w kilka sekund. Uważajcie w wakacje
Fot: Malwina Witkowska
Analizator narkotyków podczas sprawdzania woreczka z kokainą

Analizator narkotyków

W Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Narkomanii podlaska policja przestrzegała przed zażywaniem środków odurzających. Policjanci pokazali na prawdziwej kokainie, jak działa sprzęt do identyfikacji narkotyków.

- Nasz analizator to profesjonalny sprzęt, który rozpoznaje rodzaj narkotyku nawet poprzez woreczek foliowy czy szklaną fiolkę. Wynik otrzymujemy w ciągu kilkunastu sekund – poinformował aspirant Paweł Kaniewski z pracowni chemii w laboratorium kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

"Mam wybór... wybieram rozsądek"

Corocznie na świecie ponad 200 tys. osób umiera z powodu używania narkotyków.

Podczas spotkania, policjanci zaprezentowali spot z udziałem Wojciecha Nowickiego – jednego z podlaskich olimpijczyków.

- Spot uwrażliwia na temat uzależnień oraz promuje zdrowy i aktywny tryb życia. Jest on skierowany głównie do młodzieży, aby zachęcić ją do uprawiania sportów zamiast do sięgania po narkotyki - poinformował podinspektor Maciej Zakrzewski, naczelnik Wydziału Prewencji KWP Policji w Białymstoku.

"Wakacje to zwiększony czas zaginięć"

W wakacje dzieci często szukają rozrywki oraz nowych przygód. W związku z tym coraz częściej sięgają po środki odurzające oraz wpadają w złe towarzystwo.

- Nasza grupa pomaga również policji w odnalezieniu zaginionych dzieci. A niestety wakacje to zwiększony czas zaginięć młodych ludzi, głównie przez kłopoty rodzinne, dużo wolnego czasu oraz przebywanie w nowych, nieznanych towarzystwach. Przez to coraz częściej dochodzi do zaginięć. Chcemy być pomocni policji, dlatego od 1 lipca będziemy obsługiwać europejski nr 116 000, pod którym można zgłaszać informacje o zaginionych osobach – mówi ksiądz Radosław Kubeł, założyciel Grupy Ratowniczej Nadzieja.

Bezpieczne wakacje

Policjanci apelują o bezpieczną jazdę i stosowanie się do wszystkich znaków drogowych.

- W najbliższym czasie na stronie internetowej policji, ukaże się mapa z ilością wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz codziennie będzie aktualizowana. W ten sposób chcemy pokazać jak często dochodzi do takich zdarzeń – poinformował Dariusz Matynka, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPW w Białymstoku.

Osoby, które udają się na wycieczki wakacyjne autobusami, mogą zgłosić policji, by tuż przed odjazdem sprawdzili stan techniczny pojazdu, to, czy jest w pełni wyposażony, czy posiada wszystkie dokumenty oraz czy kierowca lub organizator wycieczki są trzeźwi.

W ubiegłym roku w woj. podlaskim było aż 400 takich zgłoszeń.

Dlatego jeśli chcesz być pewny czy autokar, którym np. dzieci będą jechały na obóz jest kompletny i bezpieczny – zgłoś to policji.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

600 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39