"Niebieska karta" i leczenie odwykowe. Sprawdzamy, jak Białystok radzi sobie z przemocą

2016.06.20 09:52
Co jakiś czas dowiadujemy się o nowych przypadkach przemocy. Przyjmuje ona różne formy. Istnieją jednak określone instytucjonalne sposoby, by z nią walczyć. Sprawdzamy, jak niektóre z nich realizowane są w Białymstoku i okolicach.
"Niebieska karta" i leczenie odwykowe. Sprawdzamy, jak Białystok radzi sobie z przemocą
Fot: pixabay.com

Najwyższa Izba Kontroli przypomina, że jak wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, 1/4 respondentów poddanych badaniom opinii publicznej w ciągu swojego życia osobiście doświadczyła co najmniej jednej z form przemocy. W ostatnich latach wzrosła liczba ujawnianych przypadków przemocy - w 2010 r. było to ok. 20%, a w 2014 r. - już 25%.

Samorządy starają się przeciwdziałać temu zjawisku. Sprawdzamy, jak to wygląda w Białymstoku i okolicach.

"Niebieska karta"

To procedura służąca przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zakłada ona współpracę między służbami działającymi na rzecz zapobiegania agresji panującej wśród domowników. Są to również czynności prowadzone wobec osób stosujących przemoc oraz na rzecz ochrony osób pokrzywdzonych.

W 2014 r. do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białymstoku wpływało bardzo dużo wniosków od służb uczestniczących w realizacji procedury "Niebieska Karta". Obecnie, jak poinformował nas białostocki urząd miejski, służby, czyli policja i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, rzadziej występują z takimi wnioskami. Teraz służy te skupiają się na motywowaniu członków rodzin do wystąpienia z takimi wnioskami osobiście. Powoduje to, że liczba aktualnie prowadzonych postępowań wróciła do normy sprzed 2014 r.

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wszczyna kilka procedur "Niebieskiej karty" rocznie. Do instytucji zgłaszają się z reguły osoby, wobec których była już stosowana wspominana metoda postępowania.

Sprawcy przemocy nie mają obowiązku uczestniczenia we wskazanym procesie. Co więcej, nie muszą także realizować działań przewidzianych dla nich w planie pomocy. Fakt, że sprawca nie musi współpracować z instytucjami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy, utwierdza te osoby, w przeciwieństwie do ofiar, w poczuciu pewności i bezpieczeństwa.

Leczenie odwykowe

Do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wpłynęło: w 2014 r. – 529, w 2015 – 440, w 2016 r. (do 13.06)– 205 wniosków o wszczęcie postępowania zmierzającego do orzeczenia obowiązku leczenia odwykowego. Zdarza się, że komisja prowadzi postępowanie wobec tej samej osoby co kilka lat. Nie ma jednak ewidencji takich przypadków.

Do Komisji najczęściej zgłaszają się członkowie rodzin osób nadużywających alkoholu lub/i dopuszczających się przemocy domowej.

Orientacyjny czas oczekiwania na dobrowolne leczenie odwykowe ambulatoryjne na terenie Białegostoku to 2-4 tygodnie w zależności od placówki. Na leczenie stacjonarne w szpitalu w Choroszczy czeka się od 1-2 tygodni do ok. 2 miesięcy. Jest to powiązane z porą roku, przy czym u kobiet okres oczekiwania jest krótszy.

W przypadku zobowiązania do leczenia przez sąd czas oczekiwania w placówce lecznictwa ambulatoryjnego jest identyczny z leczeniem dobrowolnym, natomiast na miejsce w szpitalu w Choroszczy na oddziale dla mężczyzn czeka się ponad pół roku.

Na terenie Białegostoku znajduje się 5 placówek prowadzących lecznictwo odwykowe. Są to: Pracownia Psychoterapii Integracyjnej Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień, NZOZ Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, NZOZ OPTIMA Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnień oraz NZOZ VIRTUS.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy
Todler.pl
Todler.plul. Białostocka 50
16-010 Wasilków
www.todler.pl

Więcej informacji
1536 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39