Nowe projekty transgraniczne. Będą m.in. kolejne szlaki kajakowe

2018.01.03 15:54
Nowe szlaki kajakowe, renowacja i wyposażenie zabytkowych budynków czy utworzenie transgranicznych centrów dialogu kultur - takie przedsięwzięcia zostaną zrealizowane dzięki podpisanym dziś umowom.
Nowe projekty transgraniczne. Będą m.in. kolejne szlaki kajakowe
Fot: Dorota Mariańska
Od lewej: wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak oraz burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska

W środę (3.01) podpisano umowy o dofinansowanie projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Oznacza to, że zrealizowane zostaną trzy przedsięwzięcia.

Pierwsze z nich polega na utworzeniu nowych szlaków kajakowych - na Bugu i jego dopływach - wiodących przez Polskę, Białoruś i Ukrainę. Łącznie będzie to 800 km.

To jednak nie jedyne pomysły. Zarówno w polskim jak i w białoruskim Szczuczynie działały będą transgraniczne centra dialogu kultur. Miejsce takie pojawi się także w Kowle na Ukrainie. Wszystkie one zajmą się organizacją wydarzeń promujących wspólną kulturę pogranicza (koncerty grup folklorystycznych, występy grup tanecznych i warsztaty rękodzieła).

Poza tym zaplanowano renowację i wyposażenie zabytkowych budynków w Sokółce i Grodnie. Wykorzystane zostaną one do celów kulturalnych. Ponadto w Sokółce powstanie punkt informacji turystycznej, a odpowiednik takiego miejsca znajdujący się w Grodnie zostanie wyremontowany. Pojawi się też oznakowana transgraniczna trasa turystyczna "Tyzenhauz Trail" Sokółka – Grodno. W ramach tego projektu kupione mają być także rowery. W tym przypadku chodzi o kultywowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego pogranicza Polski i Białorusi związanego z osobą Antoniego Tyzenhauza, który w XVIII w. był podskarbim litewskim i starostą grodzieńskim.

- Cieszy mnie duże zaangażowanie podmiotów z Podlasia w programie, którym zarządza Ministerstwo Rozwoju. Partnerzy z regionu uczestniczą w 15 projektach konkursowych. Oprócz tego wsparcie otrzyma pozakonkursowy projekt modernizacji kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Siemianówce. Partnerzy z Podlasia zyskają łącznie ponad 21 mln euro. Mam nadzieję, że ta kwota jeszcze się zwiększy, gdyż w marcu Komitet wybierze projekty dotyczące wspólnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa - mówi wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Pierwszych efektów - wynikających z realizacji opisanych przedsięwzięć - można spodziewać się za dwa lata. 

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1064 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39