Nowy i dość nietypowy kierunek studiów podyplomowych. Trwa nabór

2019.07.25 07:48
Politechnika Białostocka we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK uruchamia nowe studia podyplomowe na kierunku Cyberbezpieczeństwo. Już ruszył nabór.
Nowy i dość nietypowy kierunek studiów podyplomowych. Trwa nabór
Fot: JF

Największa uczelnia techniczna w regionie, we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, uruchamia kolejny kierunek studiów. Będą one obejmowały zagadnienia prawne, techniczne czy organizacyjne, które związane są z ochroną przed zagrożeniami komputerowymi.

Studia te zostaną podzielone na 2 etapy. Pierwszy z nich o specjalności Administrator Bezpieczeństwa Sieci trwa 2 semestry. Po jego ukończeniu studia mogą być kontynuowane na 1-semestralnych specjalnościach: Analityk Bezpieczeństwa Teleinformatycznego oraz Inżynier Bezpieczeństwa Sieci.

Czego można się nauczyć?

Program nauczania, jak zapewnia uczelnia, "dostosowany jest do wymagań współczesności oraz kształtujących ją norm i trendów związanych z bezpieczeństwem informacji oraz systemów i sieci informatycznych".

Osoby, które ukończą Cyberbezpieczeństwo o specjalności Administrator Bezpieczeństwa Sieci, będą miały wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie ochrony i zabezpieczania danych, systemów i sieci komputerowych oraz umiejętności z zakresu ochrony i bezpiecznego przetwarzania danych w formie cyfrowej, zabezpieczania sieci i systemów komputerowych, wykrywania nieautoryzowanego dostępu do chronionych danych. Studenci dowiedzą się też, jak stosować współczesne metody oraz środki zabezpieczania danych w formie cyfrowej oraz jak wykrywać nieautoryzowany dostęp do chronionych danych. Absolwenci tego kierunku mogą szukać zatrudnienia na stanowiskach związanych z ochroną danych cyfrowych i zabezpieczaniem systemów informatycznych.

Z kolei osoby, które wybiorą specjalizację Analityk Bezpieczeństwa Teleinformatycznego, uzyskają dodatkowe kompetencje z zakresu: kryminalistyki cyfrowej, zarządzania incydentami, analizy podatności, zaawansowanych zagrożeń cybernetycznych, analizy ogólnodostępnych źródeł informacji, zaawansowanych protokołów sieciowych. Z kolei absolwenci specjalności Inżynier Bezpieczeństwa Sieci dowiedzą się więcej o przeprowadzaniu testów penetracyjnych, konfiguracji systemów IDS/IPS, algorytmach kryptograficznych, protokołach sieciowych. Nauczą się też technik sprawdzających poziom bezpieczeństwa systemów informatycznych, proponowania rozwiązań technologicznych z obszaru bezpieczeństwa adekwatnych do istniejących potrzeb, administracji systemami Windows Serwer i zaawansowanej konfiguracji systemu Linux na poziomie LPIC-2.

Dla kogo są te studia?

Słuchaczem może stać się osoba, która ukończyła studia co najmniej na poziomie inżynierskim/licencjackim. Władze uczelni zakładają, iż najwięcej kandydatów będzie zapewne wśród absolwentów studiów z dyscypliny informatyki technicznej i telekomunikacji oraz informatyki.

"Studia umożliwiają również rozwinięcie kompetencji absolwentom innych kierunków studiów posiadających wiedzę praktyczną z obszaru informatyki. Przyjmuje się, iż kandydat na studia podyplomowe Cyberbezpieczeństwo posiada podstawową umiejętność programowania w dowolnym języku" - informuje uczelnia.

Zgodnie z umową część zajęć będzie realizowana przez pracowników wydelegowanych przez NASK. Zajęcia będą się odbywały głównie na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, przy czym jeden ze zjazdów może zostać zorganizowany w siedzibie NASK w Warszawie.

Zgłoszenia należy składać w Biurze Studiów Podyplomowych na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1008 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39