O co najczęściej pytają pracodawcy? Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy o pracę?

2021.04.09 12:23
Poszukiwania pracy, szczególnie w dobie pandemii mogą być stresujące podwójnie. Osoby, które idą na rozmowę kwalifikacyjną po raz pierwszy powinny wiedzieć, jak się do niej przygotować oraz jakie pytania potencjalny pracodawca może zadać.
O co najczęściej pytają pracodawcy? Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy o pracę?
Fot: Pixabay

Przed rozmową

Warto wydrukować swoje CV, list motywacyjny czy referencje - w zależności od tego, czego wymaga pracodawca. Pomimo że zapewne się z nimi zapoznał, warto je mieć zawsze ze sobą.

Ubiór jest także podstawą sukcesu, dlatego należy zwróć szczególną uwagę na odpowiedni strój. Powinien on być skromny, nieco bardziej elegancki - jednak bez przesady. Zależy on także od stanowiska, o które dana osoba się ubiega. Najważniejsze jest, aby wyglądać profesjonalnie, nie zakładać krótkich spodenek, adidasów czy bluzek z dużym dekoltem.

Jadąc na rozmowę nie wolno się spóźnić. Optymalnym czasem jest przybycie 10 minut przed wyznaczoną godziną, wówczas można wyciszyć się oraz zapoznać z otoczeniem firmy. Zdarzają się jednak wydarzenia losowe, dlatego zawsze warto mieć w telefonie zapisany numer do rekrutera, aby uprzedzić go o ewentualnym opóźnieniu.

Postawa i język ciała są bardzo ważne

Jak zachowywać się podczas samej rozmowy? Przede wszystkim to potencjalny pracodawca podaje pierwszy rękę oraz wskazuje miejsce, gdzie należy usiąść.

Język ciała jest bardzo ważny. Należy się uśmiechać, być uprzejmym - nie wolno krzyżować ramion czy ziewać. Powinno się siedzieć prosto, ale nie sztywno. Podczas rozmowy warto patrzeć rekruterowi w oczy - jednak nie cały czas, ponieważ bywa to zawstydzające.

Należy starać się mówić płynnie, ale niezbyt szybko. Coraz częściej humor jest mile widziany, jednak trzeba wyczuć, kiedy można żartować.

Kilka wskazówek

Jakie są największe faux pas podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Przede wszystkim korzystanie z telefonu komórkowego. Najlepiej jest go wyciszyć i schować, ponieważ podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą największą gafą jest odebranie telefonu lub odpisywanie na smsy.

Nie należy także mówić zbyt ogólnie. Podczas rozmowy trzeba odpowiadać konkretnie, a gdy się nie zna odpowiedzi - warto to powiedzieć niż wymigiwać się i lać wodę.

Niektórzy pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie opowiadają o zarobkach, wówczas nie należy się bać i zapytać o wynagrodzenie. Zdarza się, że po udanej rozmowie firma chce daną osobę zatrudnić, a gdy kwestia finansowa nie została omówiona podczas rozmowy, może się okazać, że pracodawca ma do zaoferowania mniej niż się oczekiwało.

O co pytają pracodawcy?

Każda firma ma własne wymagania, przez co może stawiać mniej sztampowe pytania. Osoby, które dopiero zaczynają poszukiwania pierwszej pracy, chcą jednak być jak najlepiej przygotowani do rozmowy kwalifikacyjnej.

Najczęściej zadawanymi pytaniami są m.in.: dlaczego dana osoba aplikuje na wybrane stanowisko, jakie są powody, dla których firma powinna ją zatrudnić, a także mocne i słabe strony kandydata czy cechy charakteru.

Nie da się oczywiście przewidzieć o co dokładnie zapyta rekruter, jednak zawsze przed rozmową warto zapoznać się z polityką firmy - czym zajmuje się przedsiębiorstwo, jaka jest jego misja, jak długo jest na rynku czy co ostatnio osiągnęła. Zdarza się, że ktoś nie sprawdzi żadnych informacji przed rozmową i uda mu się zdobyć pracę, jednak odpowiednie przygotowanie oszczędzi stresu.

Na koniec rozmowy warto pamiętać, aby podziękować za poświęcony czas oraz zapytać, jak wyglądają dalsze etapy rekrutacji.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

845 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39