Obserwuj częściowe zaćmienie Słońca w Polsce

2015.03.19 00:00
Już w piątek (20.03) w godzinach przedpołudniowych na niebie wystąpi częściowe zaćmienie Słońca.
Obserwuj częściowe zaćmienie Słońca w Polsce
Fot: morguefile.com

W piątek (20.03) przed południem będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. W niektórych regionach przysłonięte będzie blisko 80% słonecznej tarczy. Ostatnie tak duże zaćmienie mogliśmy obserwować w styczniu 2011 roku.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne dochodzące do naszej planety.

W Polsce zaćmienie rozpocznie się o godz. 9.43. Maksymalną fazę osiągnie około 10.52, a zakończy tuż po godz. 12. W Białymstoku swój początek będzie miało o 9:51, maksimum - o 11:00, a zakończy się o 12:10.

Następne tak głębokie zaćmienie w naszym kraju będzie dopiero w sierpniu 2026 r., a całkowite aż w październiku 2135 r.

Trzeba chronić oczy

Do obserwacji zaćmienia Słońca nie jest potrzebny teleskop ani żaden profesjonalny sprzęt, bo zjawisko jest widoczne gołym okiem. Należy jednak zadbać o zabezpieczenie takiego oka i użyć specjalnych filtrów, które ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym ze Słońca.

Obraz Słońca po prostu warto zaciemnić, bo jego blask też może negatywnie wpłynąć na nasz wzrok. Oglądanie gołym okiem, czy nawet przez okulary przeciwsłoneczne, grozi bowiem spaleniem spojówki, czyli utratą wzroku.

Ważna rola zaćmienia

Zaćmienia Słońca i Księżyca należały do najważniejszych omenów w świecie starożytnym. Zjawiska występujące na niebie traktowano wówczas jak coś, co może mieć wpływ na życie ludzkie.

Dzisiaj astronomowie potrafią wyliczyć nawet odległe w czasie zaćmienia Słońca. Dzięki temu można z kolei ustalić daty odległych i niepewnych w czasie wydarzeń historycznych. Jeśli nie znamy dokładnej daty ważnego wydarzenia historycznego, ale wiemy, że starożytni powiązali je z zaćmieniem Słońca, to naukowcy, wyliczając datę tego zaćmienia, mogą datować takie wydarzenie.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl
1544 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39