Obywatelska dyskusja o zmianach klimatu. Co możemy zrobić, żeby je zatrzymać?

2019.10.25 12:30
Co możemy zrobić dla klimatu? W Białymstoku odbędzie się debata na temat walki z kryzysem klimatycznym.
Obywatelska dyskusja o zmianach klimatu. Co możemy zrobić, żeby je zatrzymać?
Fot: pixabay.com

Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok oraz Fundacja SocLab organizują kawiarenkę obywatelską, która będzie dotyczyć zmian klimatu. Spotkanie pt. "Weźmy sprawy w swoje ręce - jak walczyć z kryzysem klimatycznym?" odbędzie się w sobotę (26 października) w "Spółdzielni Bar-Cafe" przy ul. Skłodowskiej-Curie 8/1. Początek o godz. 15.00, wstęp jest wolny.

- Naukowcy nie pozostawiają nam złudzeń – klimat zmienia się coraz szybciej. Nieodwracalne zmiany mogą zajść już w 2050 roku. Chyba że podejmiemy bardzo zdecydowane zmiany w naszym stylu życia, zarządzania państwami i miastami – mówi organizatorka spotkania Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab.

Podczas kawiarenki obywatelskiej zebrani goście, reprezentujący organizacje pozarządowe, samorząd i ruchy społeczne, zastanowią się nad tym, jak miasto i jego mieszkańcy mogą walczyć ze zmianami klimatu.

- Z jednej strony musimy przygotować się na konsekwencje tych zmian: inaczej projektować miasta, traktować drzewa jako najlepszą inwestycję w przyszłość, dbać o osoby starsze i chore w czasie upałów. Możemy jednak podejmować działania na małą i dużą skalę, by spowolnić, a być może zatrzymać kryzys klimatyczny – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Osoby zaproszone do panelu dyskusyjnego:

- Łukasz Gibała (Kraków, Energia Miast), współzałożyciel i przewodniczący ogólnopolskiego stowarzyszenia Energia Miast, skupiającego samorządowców, ekspertów, działaczy organizacji pozarządowych i miejskich aktywistów. Radny Miasta Krakowa, lider klubu radnych "Kraków dla Mieszkańców" i stowarzyszenia o tej samej nazwie. Inicjator przyjętej przez Radę Miasta Krakowa, pionierskiej w skali kraju Rezolucji do Rządu RP w sprawie wprowadzenia klimatycznego stanu wyjątkowego. Pomysłodawca uchwały RMK w sprawie powołania Krakowskiego Klastra Energii. Autor książki "Kraków. Nowa energia" (2017), w której przedstawił swoją wizję rozwoju miasta;

- Katarzyna Szwarc (Warszawa, Fundacja Instrat), prawniczka, ekspertka polityki publicznej w zakresie rynku finansowego i energetyki. Absolwentka Instytutu Spraw Publicznych London School of Economics oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletnie doświadczenie zdobywała na Giełdzie Papierów Wartościowych i Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Obecnie Członkini Zarządu Fundacja Instrat. Współautorka nowego raportu na temat temat "Zielonego Renesansu" w samorządach. Od lat współpracuje w Warszawie z takimi organizacjami jak Miasto Jest Nasze, Wolne Miasto Warszawa oraz Energia Miast;

- Krystyna Kobierska (Białystok, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny), uczennica klasy maturalnej VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na profilu biologiczno-chemicznym. Młoda aktywistka, członkini Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Tęczowego Białegostoku. Jak pisze o sobie, "moją pasją jest poznawanie otaczającego nas świata, zmian zachodzących w środowisku naturalnym oraz wpływu, jaki ma na nie rozwój cywilizacji";

- Małgorzata Grabowska-Snarska (Białystok, Stowarzyszenie Okolica, Ratuj Las) architekt, wegetarianka, prezes Stowarzyszenia Okolica, które zajmuje się: szeroko pojętą edukacją ekologiczną, inwentaryzacją roślin chronionych, organizuje warsztaty przyrodnicze i pikniki ekologiczne oraz sprzątanie lasu, podejmuje interwencje w sprawach wycinki drzew, uczestniczy w procesach administracyjnych dotyczących gospodarki odpadami i ochrony środowiska, współpracuje w tych tematach z innymi NGO-sami, jest członkiem Federacja Białystok, aktualnie działa intensywnie przeciwko lokalizacji zespołu cmentarzy parafialnych w Lesie Turczyńskim Ratuj Las.

Dyskusję będzie moderować Katarzyna Sztop-Rutkowska. Wydarzenie jest zorganizowane w ramach projektu "Białostocka Akademia Pozarządowa" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1158 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39