Odmalowują harmonię przedwojennych Krynek

2009.08.21 00:00
Rozpoczął się międzynarodowy obóz studencki w Krynkach. Przez dwa kolejne tygodnie sierpnia młodzi Niemcy, Białorusini i Polacy będą porządkować tamtejszy cmentarz żydowski. Studenci zajmą się również rekonstrukcją malowideł na macewach. W ramach projektu zaplanowano akcję zbierania pamiątek ilustrujących wielokulturową historię Podlasia.

Od niedzieli w Krynkach można spotkać liczną grupę studentów z trzech krajów: Polski, Niemiec i Białorusi. Wspólnymi siłami odkrywają wielokulturową historię tej miejscowości. "Zaczęliśmy od sprzątania kirkutu - wycinamy trawę, krzaki, oczyszczamy teren wokół odkrytych macew. W piątek mamy spotkanie z dr hab. Andrzejem Trzcińskim z Zakładu Kultury i Historii Żydów na lubelskim UMCS. Zgodnie z jego instrukcjami będziemi gromadzić próbki kolorów pozostałych na nagrobkach pod kątem dokonania ich rekonstrukcji" - mówi Filip Pazderski, koordynator projektu ze Stowarzyszenia na Rzecz Ziemi Podlaskiej DRUMLA. "Z kolei w sobotę, wspólnie z Tomaszem Wiśniewskim, będziemy poszukiwać śladów relacji między przedstawicielami różnych grup etnicznych zachodzących w tej wielokulturowej miejscowości" - dodaje.

Młodzi wezmą pod lupę trzy miejscowe cmentarze (katolicki, prawosławny oraz żydowski), aby szukać na nich wspólnych motywów ozdobnych oraz tych samych nazwisk. Przed nimi jeszcze podróże studyjne do Supraśla, Kruszynian i Białegostoku oraz spotkania na temat przeszłości regionu z Janem Jagielskim, historykiem Żydowskiego Instytutu Historycznego zasłużonym w dziedzinie restaurowania cmentarzy żydowskich w Polsce i Radosławem Poczykowskim, socjologiem z Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, przewodnikiem po pamięci i socjologii pogranicza, a także kultury i historii Podlasia.

"Na tym jednak nie koniec" - zapowiada Pazderski. "Chcemy zgromadzić informacje o wielokulturowości Krynek i opublikować je w formie książki. Dlatego będziemy zbierać relacje mieszkańców Krynek oraz pamiątki tj. stare zdjęcia, widokówki, papiery i listy, jak również inne dokumenty ilustrujące wielokulturową historię Podlasia. W tym celu zapukamy do drzwi najstarszych mieszkańców regionu, bez których ta publikacja nie może powstać" - dodaje.

Międzynarodowy obóz potrwa do 30 sierpnia. To kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Podlaskiej DRUMLA na Podlasiu we współpracy z białoruską organizacją partnerską. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach programu "memoria. Wolontariat dla europejskiego dziedzictwa kulturowego" prowadzonego przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" oraz Fundację im. Stefana Batorego. Celem programu jest zachęcanie młodych ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej do podejmowania wspólnych działań na rzecz ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego.


689 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39