Ogólnopolska Giełda Projektów. Ruszyła rejestracja uczestników

2018.09.10 17:32
250 animatorów i animatorek kultury z całego kraju, trzy dni warsztatów, spotkań i wizyt studyjnych oraz 20 prezentacji najlepszych praktyk kulturalnych - VIII Ogólnopolska Giełda Projektów już w październiku.
Ogólnopolska Giełda Projektów. Ruszyła rejestracja uczestników
Fot: WOAK

Ogólnopolska Giełda Projektów to bez wątpienia najbardziej inspirująca konferencja w Polsce. Raz w roku spotykają się na niej animatorzy i praktycy kultury, czyli ci, którzy realizują projekty kulturalne, wykorzystując potencjał miejsca i społeczności oraz angażując w nie odbiorców. Narodowe Centrum Kultury organizuje to wydarzenie już po raz ósmy. Pierwsze edycje realizowane były w Warszawie, a od pięciu lat Giełda wędruje po kolejnych miastach Polski. W tym roku, dzięki współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury i Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku, wydarzenie odbędzie się w Białymstoku w dniach 17-19 października. Giełda otrzymała wsparcie finansowe samorządu województwa i miasta. Głównym elementem konferencji jest prezentacja dwudziestu projektów - dobrych praktyk wybranych przez komisję oceniającą w otwartym naborze.

Lokalne projekty dostrzeże cała Polska

- Jako wieloletni animator kultury wiem, że gdy robi się coś naprawdę wartościowego, to wielką radością jest gdy ktoś to zauważy i doceni. A Ogólnopolska Giełda Projektów to właśnie taka niebywała okazja, by te lokalne, realizowane w przestrzeni miasta, wsi, czy gminy projekty dostrzegła cała Polska. Takiej szansy nie wolno przegapić - przekonuje Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Ogólnopolska Giełda Projektów to również warsztaty, sesje posterowe i stolikowe, czyli proponowane przez organizatorów ciekawe formy na doskonalenie swoich kompetencji i pogłębianie zainteresowań.

- Istotą Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest niewątpliwie prezentacja wybranych najciekawszych wydarzeń zrealizowanych na przestrzeni ostatniego roku ale też poprzez kilkudniowe spotkanie integracja animatorów kultury z całego kraju. Jako gospodarzom, zależ nam, aby uczestnicy, którzy zjadą się do Białegostoku z różnych stron Polski, mieli możliwość poznania wielokulturowości naszego miasta. Zaproponujemy im udział w krótkim kursie esperanto, warsztatach dotyczących religii Podlasia oraz przedstawimy poprzez wystawę multimedialną sylwetkę twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury

Dodatkowe zwiedzanie Podlasia

W tym roku wydarzenie będzie wzbogacone o dodatkowy dzień wizyt studyjnych.

- Przygotowujemy te wizyty wybierając najciekawsze kulturowo miejsca w regionie. Zawieziemy naszych gości do Supraśla, Tykocina, Sejn, Ziołowego Zakątka w Korycinach. Pokażemy Krainę Otwartych Okiennic, Białą Synagogę w Sejnach. Animatorzy kultury, którzy przyjadą na konferencję będą mogli wybrać się na jedną z dziesięciu zaproponowanych przez nas tras - podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. - To szansa, by pokazać co w naszym regionie mamy w sferze kultury do zaoferowana, a mamy bardzo wiele.

Corocznym podsumowaniem wydarzenia jest publikacja, która prezentuje wszystkie dwadzieścia projektów przedstawionych na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w danym roku. Udział w wydarzeniu, jak zawsze, jest bezpłatny dla uczestników. Organizatorzy gwarantują jednak ograniczoną liczbę darmowych noclegów.

Projekty można zgłaszać do 28 września. Opis wszystkich projektów biorących udział w Giełdzie znajduje się na stronie nck.pl w zakładce "Szkolenia i rozwój", a dalej "Kadra Kultury".

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
763 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39