Ogromne zainteresowanie 2. Biegiem Pamięci Sybiru. Zapisy zostały zamknięte

2020.01.17 12:20
W 2. Biegu Pamięci Sybiru wystartuje komplet 1000 osób. Rejestracja do zawodów została zamknięta już kilkadziesiąt dni przed startem imprezy.
Fot: Krzysztof Karpiński/Muzeum Pamięci Sybiru

Bieg, który skłania do refleksji

Zbliża się 80. rocznica pierwszych deportacji Polaków na Sybir. Z tego też powodu Muzeum Pamięci Sybiru - wraz z Fundacją Białystok Biega - zorganizuje specjalne zawody dla biegaczy, które będą upamiętniać drastyczne sceny, które miały miejsce w 1940 r. Podczas czterech masowych deportacji przeprowadzonych w latach 1940-1941 na Syberię i do Kazachstanu wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Niemal co piąty białostoczanin musiał opuścić swoje mieszkanie, kamienicę, podwórko, miasto, swój dom. Niemal każda rodzina została, bezpośrednio bądź pośrednio, dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Skutkiem deportacji i lat wojny były ogromne straty demograficzne, które doprowadziły do gospodarczego i kulturowego upadku miasta.

1. edycja biegu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział blisko 800 osób. Ponieważ także pakiety startowe do tegorocznych zmagań rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, organizatorzy zdecydowali zwiększyć liczbę uczestników do 1000 osób. Również i ten limit szybko został jednak osiągnięty, dlatego zapisy do zawodów już oficjalnie zamknięto.

Wyjątkowa otoczka, której przy innych startach się nie doświadczy

Tegoroczna formuła zmagań została rozbudowana o dodatkowy bieg dzienny, który rozpocznie się 8 lutego o godzinie 10.00 na placu przed Pałacem Branickich. Tam na uczestników czekać będą rekonstruktorzy, dzięki którym biegacze będą mogli przenieść się w czasie i zapoznać z wydarzeniami sprzed 80 lat. Trasa licząca 2 km prowadzić będzie z centrum Białegostoku do nowej siedziby Muzeum Pamięci Sybiru znajdującej się przy ul. Węglowej 1. Po dotarciu do mety biegacze otrzymają niepowtarzalną okazję zobaczenia obiekt od środka. Udział w biegu dziennym jest bezpłatny.

Z kolei druga część wydarzenia, czyli bieg na dystansie ok. 5 km, rozpocznie się o godz. 17:00, a więc tuż po zmroku. Trasa sportowej rywalizacji prowadzić będzie przez zakamarki Lasu Pietrasze. Jej fragmenty będą wąskie, momentami pagórkowate, osłonięte gęstwiną drzew, która pozwoli jeszcze bardziej zaznajomić się z wydarzeniami sprzed 80 lat. Rekonstruktorzy, aktorzy, efekty dźwiękowe i świetlne na trasie sprawią, że bieg pozostanie w pamięci uczestników na długo.

Miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie zostało wybrane nieprzypadkowo. Las Pietrasze leży bowiem niecały kilometr od dworca, a to właśnie z niego w 1940 r. odprawiane były pierwsze pociągi na Wschód.