Oko w oko. Marek Chojnowski: Standard pobytu pacjenta w szpitalu MSWiA jest bardzo wysoki [WYWIAD]

2013.09.04 00:00
Naszym rozmówcą jest dyrektor szpitala MSWiA w Białymstoku – Marek Chojnowski, który w przeszłości ukończył Akademię Medyczną w stolicy Podlasia (specjalista ortopeda-traumatolog). Chojnowski jest także absolwentem Podyplomowego Studium Ekonomiki Zdrowia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Oko w oko. Marek Chojnowski: Standard pobytu pacjenta w szpitalu MSWiA jest bardzo wysoki [WYWIAD]
Fot: MSWiA w Białymstoku

Szpital MSWiA w Białymstoku jest jednym z najbardziej obleganych przez pacjentów w naszym województwie. Skąd się to bierze?

Wcześniej ze szpitala MSWiA w Białymstoku mogły korzystać jedynie resorty mundurowe. Obiekt był niedostępny dla dużej liczby mieszkańców Podlasia. Dziś ten szpital jest otwarty dla wszystkich. Obecnie standard pobytu pacjenta jest wysoki. Sale są 2-3 osobowe i posiadają zaplecze sanitarne. Szpital wyposażony jest także w nowoczesną część diagnostyki obrazowej oraz laboratoryjnej, która pozwala na miejscu przeprowadzić różne badania.

Prowadzone są na terenie szpitala nowe inwestycje?

W zakresie gastrologii szpital stara się rozwijać część endoskopową. Rozpoczęła się właśnie budowa nowych pracowni, gdzie za około pół roku, będzie można podwoić ilość badań z zakresu video-gastroskopii i video-kolanoskopii. Umożliwi to szybsze i bardziej precyzyjne rozpoznanie schorzeń układu pokarmowego. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza u pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej. Inwestycja to koszt około miliona złotych. Dofinansuje ją ministerstwo zdrowia i prezydent Białegostoku.

Jakie są kolejne punkty remontów?

Przebudowie ulega również apteka szpitalna. Inwestycja wynosi 1,4 mln zł, cześć kosztów pokrywa ministerstwo zdrowia. Apteka zaopatruje poszczególne oddziały w niezbędne leki. Za trzy miesiące powinna być już gotowa.

Szpital posiada obecnie dziewięć stacjonarnych oddziałów. Z tego co słyszałem, pacjenci chwalą sobie zwłaszcza urologię i ortopedię.

Oprócz standardowych operacji urologicznych lekarze z tego oddziału, we współpracy z ginekologami, wykonują, jako pierwsi w Polsce, operacje mające na celu wyleczenie nietrzymania moczu u mężczyzn. Z kolei ortopedia wykonuje zabiegi artroskopowe prawie wszystkich stawów. W oddziale zakładane są także protezy stawów biodrowych i kolan. Zespół lekarzy z tego oddziału często uczestniczy w wielu sympozjach poświęconych tej dziedzinie medycyny.

W szpitalu działa jedyny w makroregionie oddział geriatryczny…

Pacjenci trafiają na geriatrię na kilka dni, gdzie są poddawani kompleksowym badaniom. Olbrzymie doświadczenie zespołu i profesor Barbary Bień gwarantuje profesjonalną ocenę zdrowia osób starszych. Nie zapominajmy, że średni wiek hospitalizowanych to około 80 lat, dlatego leczeni w klinice geriatrii wymagają wyjątkowo troskliwej i cierpliwej opieki. Jest to jeden z czołowych oddziałów tego typu w Polsce.

Za dwa lata w szpitalu wejdzie projekt e-zdrowie. Na czym on polega?

Projekt e-zdrowie ma na celu umożliwienie pacjentom rejestrację do lekarza za pomocą Internetu. Pozwoli to zniwelować kolejki i długie czekanie przed okienkiem do rejestracji. Ten system umożliwia również wgląd do dokumentacji medycznej drogą elektroniczną.

Cezary Maksimczuk
cezary.m@bialystokonline.pl

1359 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39