Ożywienie rzeki Białej i osiedli. Dwa białostockie projekty mogą zostać zrealizowane

2017.04.12 14:33
Z blisko 300 zgłoszeń z całej Polski aż 2 kulturalne projekty z Białegostoku zakwalifikowały się do finału konkursu Lech Starter. Jest to konkurs, który wspiera pozytywne i nowatorskie inicjatywy społeczno-kulturalne w miastach.
Ożywienie rzeki Białej i osiedli. Dwa białostockie projekty mogą zostać zrealizowane
Fot: materiały organizatora

2 kulturalne projekty znalazły się w finale konkursu Lech Starter. Pierwszy z pomysłów startuje w kategorii nowa miejska przestrzeń: "Biała Czysta Kulturalna | | rzeka dla mieszkańców" to pomysł na ożywienie rzeki Białej i jej okolic. Na rzece ma być zbudowana mobilna tratwa złożona z modułów, która będzie mogła stać się sceną koncertową lub parkietem do tańca przy muzyce granej na żywo. Brzegi rzeki stworzą naturalną widownię.

- Chcielibyśmy stworzyć nowe miejsce spotkań, a przy okazji otworzyć nowy rozdział w postrzeganiu rzeki, licząc, że zainspiruje władze miasta do realnych działań związanych z rewitalizacją rzeki Białej. Chcielibyśmy przypomnieć, że Białystok ma rzekę - mówi Mateusz Tymura, koordynator obu projektów.

Drugi z pomysłów nazywa się "BezDom Kultury | wspólne dobro pomiędzy blokami" i startuje w kategorii miejskie akcje i kooperacje.

- Zależy nam, by choć na chwilę kulturalne centrum Białegostoku przeniosło się na któreś z białostockich peryferyjnych osiedli i blokowisk, np. takich jak Dziesięciny i Starosielce. Do udziału w projekcie chcemy zaangażować mieszkańców tych osiedli, z którymi wybudujemy scenę, zaadaptujemy przestrzeń i stworzymy scenografię oraz lampiony przy wsparciu scenografki. W ramach projektów zostaną zorganizowane warsztaty sąsiedzkie, a do współpracy zaproszeni zostaną animatorzy oraz profesjonalni artyści, dzięki którym odbędą się wydarzenia artystyczne: koncerty, potańcówki, spektakle wystawy oraz warsztaty dla całych rodzin. Projekt będzie się rozwijał w oparciu o potrzeby mieszkańców danego osiedla - dodaje Tymura.

Wszystko jednak zależy od internautów, którzy do 8 maja mogą na 2 białostockie projekty głosować. By miały one szanse powodzenia, trzeba głosować codziennie, tym bardziej że konkurencja jest spora - w finale konkursu biorą udział projekty z dużych miast, m.in. Warszawy, Wrocławia i Gdyni. W tym momencie o dofinansowanie stara się 45 pomysłów, a tylko 15 zostanie zrealizowanych.

Swój głos można oddać zakładając konto na stronie lechstarter.urbanforms.org lub korzystając z konta na portalu Facebook.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1245 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39