Perspektywy 2021. Które miejsca zajęły białostockie uczelnie? [RANKING]

2021.06.22 17:33
Opublikowano tegoroczny ranking polskich uczelni wyższych. Na naszym, podlaskim podwórku można zaobserwować, zarówno sukces (w przypadku UMB), jak i lekką porażkę - w przypadku UwB. W ogólnopolskim rankingu zwyciężył Uniwersytet Jagielloński.
Fot: Malwina Witkowska
UMB jest najwyższej ocenioną uczelnią w Polsce Wschodniej

Ranking Perspektywy 2021

Już po raz 22. został opublikowany Ranking Szkół Wyższych wydawnictwa Perspektywy. Zestawienie uwzględnia 27 wskaźników w zgrupowanych kryteriach: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność czy umiędzynarodowienie.

Podobnie jak w roku ubiegłym 1. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Podium należy do stołecznych uczelni: 2. jest Uniwersytet Warszawski, a "brązowy medal" powędrował do Politechniki Warszawskiej, która, swoją drogą, od lat utrzymuje się na 3. miejscu.

Ranking stanowi przede wszystkim źródło informacji dla kandydatów na studia, którzy w oczekiwaniu na wyniki matur powoli dokonują wyboru kierunku, a także uczelni.

Podlaskie uczelnie

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znalazł się na 21. miejscu w ogólnopolskim rankingu. Jest to wzrost o dwa miejsca - zarówno w roku 2020, jak i w 2019 r. plasował się na 23. miejscu.

- Według zestawienia UMB jest najlepszą uczelnią wyższą w Polsce Wschodniej. Jest w pierwszej trójce najlepiej pozyskujących zewnętrzne pieniądze na badania. W kategorii efektywność naukowa zajął 5. miejsce. Również 5. pozycję zdobyliśmy w kategorii dostępności dla studentów kadry akademickiej - przekazał Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy UMB.

Największa podlaska uczelnia, jaką jest Uniwersytet w Białymstoku w tym roku zajęła niższe, bo 38. miejsce w klasyfikacji ogólnej. W roku ubiegłym UwB był na 36. miejscu, ale w 2019 r. na 39.

- Najlepiej Uniwersytet w Białymstoku wypadł pod względem efektywności naukowej, zajmuje 15. miejsce wśród 96 ocenionych uczelni akademickich w Polsce. Zaważyły na tym szczególnie wskaźniki dotyczące jakości publikacji naukowych, mierzonej miejscem ich opublikowania i cytowaniami - poinformowała Katarzyna Dziedzik, rzecznik UwB.

Natomiast Politechnika Białostocka znalazła się w przedziale 52-60. Nie zajęła konkretnego miejsca, ponieważ razem z 7 innymi uczelniami została sklasyfikowana na pozycjach ex aequo o wynikach różniących się nie więcej niż 0,5 procent. W roku ubiegłym PB zajęła miejsce w przedziale 53-60, natomiast w roku 2019 pozycję 46.

Jeżeli chodzi o uczelnie spoza Białegostoku, w kategorii Uczelni Niepublicznych na 28. miejscu znalazła się Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, a wśród Publicznych Uczelni Zawodowych 3. miejsce w Polsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.