"Pisanie jest sztuką rezygnacji". Wiesław Myśliwski odebrał nagrodę w Białymstoku

2016.11.08 12:41
Wiesław Myśliwski został laureatem XXII edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego. Odebrał ją podczas uroczystej gali 7 listopada w Książnicy Podlaskiej.
"Pisanie jest sztuką rezygnacji". Wiesław Myśliwski odebrał nagrodę w Białymstoku
Fot: Anna Dycha
Wiesław Myśliwski

Kapituła Nagrody postanowiła wyróżnić Wiesława Myśliwskiego "za najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka".

Młodzi czytają Myśliwskiego

Przed wręczeniem nagrody pisarz spotkał się z dziennikarzami. Opowiadał m.in. o procesie twórczym.

- Pisać zaczynam, gdy mam pierwsze zdanie - mówił. - Co wyniknie z tego pisania, nie wiem. Potem dokonuje się selekcji. Czasem wyrzucam nawet pół książki. Jestem przekonany, że to, co wyrzuciłem, zostało słusznie wyrzucone.

I dodawał: - Moje wszystkie namiętności skupiły się w pisaniu. Żeby pisać, musiałem zrezygnować z wielu rzeczy. Pisanie jest sztuką rezygnacji. Teraz mamy do czynienia z pisaniną, która zalewa świat. Każdy inteligentny człowiek wie, jak napisać powieść.

Myśliwski wspominał także o spotkaniach z młodymi ludźmi.

- Jestem zaskoczony, że 85% osób na spotkaniach ze mną to młodzi ludzie. Zdumiewa mnie, że młodzi ludzie mnie czytają. Widocznie czegoś szukają w mojej twórczości.

Wybitny prozaik szuka mądrości

- Ta literatura to dla mnie poszukiwanie mądrości życia - mówi o twórczości Wiesława Myśliwskiego ks. Dariusz Wojtecki, członek Kapituły Nagrody. - Pokazuje, jak w banalnych sytuacjach odnaleźć drogi, które prowadzą do mądrości.

Z kolei inny członek Kapituły - Dariusz Kulesza - nie ukrywał:
- Tak, to jest pisarz mojego świata. Za co go kochamy? Jest najwybitniejszym żyjącym polskim prozaikiem. Tak ocenił jego twórczość zarówno "Gość Niedzielny", jak i "Newsweek". To jest także twórca, który zapisał doświadczenie XX w.

Nagroda po raz XXII

Wiesław Myśliwski, jako jedyny polski pisarz, został dwukrotnie laureatem Nagrody Literackiej Nike (za powieści "Widnokrąg" w 1997 r. i "Traktat o łuskaniu fasoli" w 2007 r.). Napisał również: "Nagi sad" (1967), "Pałac" (1970), "Kamień na kamieniu" (1984); dramaty: "Złodziej" (1973), "Klucznik" (1978), "Drzewo" (1988), "Requiem dla gospodyni" (2000).

Nagroda im. Franciszka Karpińskiego nadawana jest przez okręgowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Białymstoku. Po raz pierwszy przyznano ją w 1995 r. Zdobył ją wówczas ks. Jan Twardowski. W minionych latach laureatami nagrody byli m.in. Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, Marek Skwarnicki i prof. Stefan Sawicki. W tym roku nagrodę wręczono po raz XXII.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1658 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39