Po nich od razu dostaną pracę. Na Politechnice ruszyły studia dualne

2018.10.10 16:25
To nowość w Białymstoku. Zajęcia praktyczne, staże w przedsiębiorstwach, szkolenia ze specjalistami od komunikacji, przedsiębiorczości i zarządzania projektami - tak będzie wyglądało kształcenie na kierunku elektrotechnika - studia dualne.
Po nich od razu dostaną pracę. Na Politechnice ruszyły studia dualne
Fot: PB

W środę (10.10) oficjalnie zainaugurowano kształcenie na nowym kierunku Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. To Elektrotechnika - studia dualne zorganizowane we współpracy z 12 przedsiębiorstwami.

Studia to już nie tylko uczelnia

- Rozpoczynamy program, który jest nowością nie tylko na Politechnice Białostockiej, ale też na większości uczelni - mówił podczas inauguracji rektor PB prof. Lech Dzienis. - Dla studentów będzie to niepowtarzalna szansa zbliżenia się do praktyki już w czasie studiów. Natomiast przedsiębiorcy, którzy zadeklarowali udział w projekcie, będą mieli możliwość "wychowania" sobie przyszłych pracowników. Politechnika Białostocka jest uczelnią akademicką, ale nie powinna zapominać o tym, że w myśl obowiązujących nas w tej chwili zasad, powinniśmy ściśle współpracować z przemysłem i biznesem. Studia dualne są jedną z form tej współpracy, dlatego bardzo liczymy na sukces tego przedsięwzięcia - dodawał rektor.

W programie studiów dualnych na kierunku elektrotechnika, oprócz tradycyjnych zajęć na uczelni, znalazła się rozszerzona cześć praktyczna. Będzie ona realizowana przez pracodawców - partnerów kształcenia praktycznego w kilku formach. Jedna z nich to zajęcia z przedmiotów zawodowych, które odbędą się na terenie uczelni albo w przedsiębiorstwach. Oprócz tego studenci wezmą udział w szkoleniach z tzw. kompetencji miękkich: interpersonalnych, komunikacji, zarządzania projektami. Ten moduł kształcenia poprowadzą osoby z otoczenia społeczno-gospodarczego, m.in. specjaliści z Białostockiego Parku-Naukowo Technologicznego czy Polskiego Komitetu Normalizacji.

Płatne staże w 12 firmach

Po ukończeniu drugiego semestru, student zostanie skierowany na praktykę przemysłową w wybranym przedsiębiorstwie partnerskim. W sumie przewidziano aż 52 tygodnie płatnych staży. Już w najbliższy piątek (12.10) studenci rozpoczną wizyty studyjne w firmach - będą mogli je poznać i wybrać tę, w której podejmą staż. Studia inżynierskie zakończą się po 7 semestrach. W napisaniu swoich prac dyplomowych studenci także będą mogli liczyć na wsparcie przedsiębiorstw.

Do projektu studiów dualnych przystąpiło 12 firm z branży elektrotechnicznej: AC S.A., Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A., Elektrometal Energetyka S.A., Elektromontaż Wschód Sp. z o.o., Pracownia Projektowa ENSPRO Sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok, Plum Sp. z o.o., Promotech Sp. z o.o., Pronar Sp. z o.o., SMP Poland Sp. z o.o., Rosti Poland Sp. z o.o. oraz TEMA Sp z o.o.

- Uznaliście, że inwestycja w ludzi jest najbardziej trafiona. Bardzo dziękujemy za to, że chcecie zainwestować swój wysiłek, czas i pieniądze, w naszych studentów. Mam nadzieję, że już wkrótce uznacie Państwo tę inwestycję za bardzo udaną - mówił do przedstawicieli firm dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Mirosław Świercz.

Dyplom uczelni będzie więcej wart

Bogusław Łącki, wiceprzewodniczący Rady Przemysłowo-Programowej Wydziału Elektrycznego, prezes zarządu APS S.A. przypomniał, że pomysł na uruchomienie studiów dualnych powstał zaledwie 15 miesięcy temu. Dlatego pogratulował Uczelni i Wydziałowi szybkiego zrealizowania projektu. Docenił także przedsiębiorców i fakt, że mimo tego, że rywalizują w tej samej branży, tu postanowili współdziałać, aby "wychować absolwenta Politechniki Białostockiej".

- Dzięki temu elektryk wykształcony w naszym regionie będzie znacznie mądrzejszy, a dyplom uczelni wyższej więcej wart - podkreślał Łącki.

- Naszym zdaniem jest to fantastyczna możliwość, żeby studenci już od początku swojego kształcenia poznali praktyczny wymiar nauczania, mieli dostęp do najnowszych technologii, a także zetknęli się z wymaganiami, jakie stawiają klienci. W AC mamy kontakt z dostawcami komponentów z rynków całego świata: Japonii, Włoch, Stanów Zjednoczonych. Dlatego studenci Politechniki Białostockiej będą mieli okazję razem z nami poznawać trendy, które powstają w przemyśle i kreować przyszłość technologiczną - dodawała Katarzyna Rutkowska, prezes Zarządu AC S.A.

3,5-letnie studia inżynierskie o profilu praktycznym na kierunku elektrotechnika, specjalność automatyka przemysłowa w roku akademickim 2018/2019 rozpoczęło 20 słuchaczy.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
847 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39