Po tych kierunkach łatwiej o pracę. Ostatnie dni rekrutacji na studia

2014.09.12 00:00
Do końca rekrutacji na studia zostało jeszcze kilka dni. Na Wydziale Biologiczno-Chemicznym UwB na chętnych czekają jeszcze wolne miejsca. Do wyboru jest wiele kierunków odpowiadających aktualnym trendom na rynku pracy, m.in. chemia żywności, biologia sądowa czy ochrona środowiska.
Po tych kierunkach łatwiej o pracę. Ostatnie dni rekrutacji na studia
Fot: Michał Kardasz

Chociaż rok akademicki rozpoczyna się już za niecałe 2 tygodnie, to na większości uczelni prowadzony jest jeszcze nabór uzupełniający. Także na Wydziale Biologiczno-Chemicznym Uniwersytetu w Białymstoku na chętnych czekają jeszcze wolne miejsca. Niewątpliwą zachętą do studiowania akurat na tym wydziale jest m.in. fakt, że jego studenci będą studiować w nowym kampusie uczelni.

Chemicy nie mają problemów ze znalezieniem pracy

Chciałbyś studiować na pasjonującym kierunku, a do tego mieć pewność, że po jego ukończeniu znajdziesz zatrudnienie? Spróbuj swoich sił w Instytucie Chemii UwB. Od nowego roku akademickiego wprowadził on nowe, atrakcyjne specjalności i specjalizacje, są to: chemia medyczna i chemia żywności. Prócz tego do wyboru są specjalizacje: chemia nieorganiczna i analityczna, chemia organiczna, chemia fizyczna i chemia teoretyczna.

- Nasi studenci mają wiele sukcesów na swoich kontach. Dzięki temu, że w naszym Instytucie panuje kameralna atmosfera, każdy żak może liczyć na nasze wsparcie i czas – zachęca prof. Ryszard Łaźny z ICh.

Jeżeli chodzi o konkretne sukcesy, to właśnie pracownicy i studenci Instytutu Chemii mogą pochwalić się największą liczbą uzyskanych i zgłoszonych patentów oraz publikacji naukowych, biorąc pod uwagę cały Uniwersytet, a nawet inne białostockie uczelnie.

Jak wiadomo, rynek pracy niekoniecznie jest przychylny ciągle rosnącej liczbie absolwentów szkół wyższych. Jednak osoby, które zdecydowały się studiować chemię, nie mogą narzekać na brak interesujących ofert:
- Nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Z racji tego, że z chemią mamy do czynienia praktycznie wszędzie, studenci znajdują pracę we wszystkich gałęziach przemysłu, m.in. farmaceutycznym, spożywczym czy nowych technologiach – komentuje prof. Łaźny.

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez uczelnię i urzędy pracy, absolwenci chemii pracują m.in. w sanepidzie, laboratoriach policji, oczyszczalniach ścieków, spółdzielniach mleczarskich, firmach farmaceutycznych czy elektrociepłowniach – zarówno na terenie województwa podlaskiego, jak i w kraju i za granicą.

Studiuj na najnowocześniejszym ośrodku kształcącym biologów w Polsce

Instytut Biologii UwB jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków kształcących biologów w Polsce. Osoby, które zdecydują się na studiowanie właśnie na nim, mają do wyboru wiele nowych kierunków i specjalności. Są to m.in. agrobiologia, biologia sądowa czy mikrobiologia na studiach pierwszego stopnia oraz mikrobiologia i biologia molekularna na studiach magisterskich.
- Nasi absolwenci mogą podjąć pracę m.in. w przemyśle spożywczym, rolnictwie, agroturystyce, w koncernach farmaceutycznych, biotechnologicznych, laboratoriach badawczych i diagnostycznych, a także w instytucjach monitoringu środowiska oraz podmiotach gospodarczych zajmujących się ochroną przyrody – wyjaśnia dr Piotr Zieliński, zastępca dyrektora IB.

Warto studiować biologię – i to właśnie w Białymstoku – również dlatego, że mieszkamy w cennym i unikatowym przyrodniczo obszarze obfitującym w parki narodowe i krajobrazowe.
- Uczelnia organizuje liczne zajęcia terenowe w naszej stacji terenowej we wsi Gugny na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nasi studenci mogą dodatkowo rozwijać swoje pasje i zainteresowania przyrodnicze w kołach naukowych – opisuje dr Agata Kostro-Ambroziak z IB.
A tych przy Instytucie nie brakuje - dzięki nim żacy prowadzą badania oraz uczestniczą w wielu imprezach popularnonaukowych, m.in. Podlaskim Festiwalu Nauki czy Pikniku Naukowym w Warszawie.

- Nasi studenci organizują i uczestniczą w wielu akcjach o znaczeniu ogólnopolskim, m.in. w czynnej ochronie płazów, badaniach ptasich migracji podczas obozów naukowych nad Zalewem Siemianówka. Wyniki swoich badań prezentują na studenckich konferencjach międzynarodowych, gdzie odnoszą spektakularne sukcesy – dodaje dr Agata Kostro-Ambroziak.

Wydział Biologiczno-Chemiczny UwB, jako jeden z niewielu w kraju, otrzymał kategorię naukową A, co świadczy o bardzo wysokim poziomie prowadzonych tu badań.

Więcej szczegółów: Uniwersytet w Białymstoku. Wydział Biologiczno-Chemiczny

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1304 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39