Podlascy pracodawcy: wciąż brak wykwalifikowanych pracowników

2016.03.15 17:29
We wtorek (15.03) w Zespole Szkół Rolniczych zorganizowano konferencję "Ster na zawód - perspektywa dla młodych". W jej trakcie zastanawiano się, jakie działania należy podjąć, by młodzi ludzie mieli zapewnione miejsca pracy.
Podlascy pracodawcy: wciąż brak wykwalifikowanych pracowników
Fot: Justyna Fiedoruk

Młodym ludziom trzeba pomóc w dokonaniu wyboru

- "Ster na zawód - perspektywa dla młodych" to jedna z cyklicznych konferencji mających na celu przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do wybierania zawodu. Jest to też okazja do kontaktu między przedsiębiorcami a szkołami – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

W Białymstoku jest 12 zespołów szkół zawodowych, w których kształci się 7,5 tys. uczniów.

- Mamy podpisanych 240 umów z 224 pracodawcami i to jest kierunek, który obraliśmy wiele lat temu. Teraz jest pewne novum, w ramach BOFu ogłaszamy konkurs na centrum kompetencji, którego celem jest dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy - dodaje Tadeusz Truskolaski.

Więcej: Innowacyjny projekt realizowany w Białymstoku. Dzięki BOF będzie łatwiej znaleźć pracę?.

We wtorek ruszyła strona internetowa "Ster na zawód", która ma pomóc młodzieży w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących kształcenia i wyboru zawodu. Znajdą się tam informacje dotyczące szkół, tego z jakimi przedsiębiorcami współpracują oraz kalendarium i przesłanie na każdy dzień.

Problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika

- Nowością jest też katalog zawodów i firm. To narzędzie będzie dostępne dla uczniów, nauczycieli i rodziców – informuje Lucja Orzechowska z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.

Katalog ma być ciągle ulepszany i poszerzany, by przynosił jak najwięcej korzyści podlaskim przedsiębiorcom i młodym ludziom szukającym swojej ścieżki życiowej.

- Część młodzieży potrzebuje wybrać kształcenie ogólne, ale później każdy wybiera jakiś zawód, niektórzy wiedzą, co chcą robić już wcześniej – uważa Orzechowska.

Podlascy przedsiębiorcy są przekonani, że z młodymi ludźmi należy rozmawiać już na etapie gimnazjum.

- Zauważyliśmy pewną sytuację, że rynek pracy jest niewystarczająco rozwinięty jak na potrzeby rosnących firm branży metalowej. Jeden z pierwszych projektów klastra polegał na kształceniu nauczycieli zawodowych. Od tego czasu robimy wiele wspólnych działań, czy jako klaster, czy samodzielnie jako firmy, by jak najlepiej wykształcić przyszłego pracownika – mówi Michał Charkiewicz z firmy ChM.

Charkiewicz twierdzi też, że wciąż brakuje wykształconych inżynierów, fachowców czy technologów. Dlatego warto uświadamiać młodzieży, jakie kierunki wybierać, by mieć w przyszłości miejsce pracy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1399 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39