Podlaski rynek pracy. Kilka tysięcy kobiet pozostaje bez zatrudnienia po urodzeniu dziecka

2016.09.04 12:15
Bezrobocie w Podlaskiem spada. Wciąż jednak bez zatrudnienia w naszym regionie pozostaje 50 tys. osób. Co więcej, nadal utrzymuje się wysoki poziom niepracujących mam – tak wynika z bilansu lipca dokonanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.
Podlaski rynek pracy. Kilka tysięcy kobiet pozostaje bez zatrudnienia po urodzeniu dziecka
Fot: pixabay.com

Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku informuje, że w porównaniu z początkiem tego roku, w lipcu bezrobocie w Podlaskiem znacznie zmniejszyło się. Instytucja przedstawiła dane dotyczące lipca.

I tak w naszym regionie zarejestrowanych bezrobotnych jest 50 tys., w tym ponad 23 tys. to kobiety. Od początku roku liczba osób bez pracy zmniejszyła się o 5019, tj. o 9,1%. Najniższe bezrobocie w regionie - na poziomie 5,7% - zanotowano w powiecie suwalskim, najwyższe natomiast w powiecie grajewskim - prawie 17%. W samym Białymstoku na koniec lipca było ponad 18,5 tys. pozostających bez zatrudnienia. Niestety w Podlaskiem mamy wyższe bezrobocie niż średnia krajowa, która wynosi 8,6%.

Kategorie bezrobotnych

W szeregach niepracujących zdecydowana większość to ci, którzy tylko w danym momencie pozostają bez etatu. Taka sytuacja dotyczy ponad 80%. Inna kategoria to osoby niepracujące w okresie 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki. W końcu lipca w województwie było ich 2,5%. Niestety w porównaniu z końcem czerwca liczba ta zwiększyła się o 90 osób.

Natomiast liczba długotrwale bezrobotnych, tj. osób figurujących w rejestrach urzędów pracy łącznie przez ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat z wyłączeniem czasów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych, kształtowała się na poziomie 30758 osób, a ich udział w ogólnej liczbie bezrobotnych wynosił 61,5%. W lipcu zarejestrowało się 1898 osób w tej kategorii, a wyrejestrowało 2287.

Już tradycyjnie duży procent bezrobotnych, bo aż 32%, stanowią w naszym regionie osoby bez kwalifikacji zawodowych, tzn. przede wszystkim bez doświadczenia zawodowego. Ponadto zarejestrowane są 6482 kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka i taki stan rzeczy nie zmienia się od dłuższego czasu.

Kolejna, niestety również liczna, grupa niezatrudnionych to osoby powyżej 50. roku życia. W końcu lipca stanowili oni 27,6% ogółu pozostających bez pracy.

Inna kategoria niepracujących to osoby w wieku do 30. roku życia. Tylko w lipcu do urzędów pracy w całym województwie zgłosiły się 2597 takie osoby. Na szczęście w tym samym czasie wyrejestrowano 2487 młodych bezrobotnych. Prawie połowa z nich podjęła pracę, inne rozpoczęły szkolenia i staże, kolejne skierowano na prace społeczno-użyteczne oraz do agencji zatrudnienia w ramach zlecania działań aktywizacyjnych.

Obcokrajowca chętnie zatrudnię

W lipcu powiatowe urzędy pracy z całego województwa podlaskiego zarejestrowały łącznie 807 oświadczeń pracodawców o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, z czego zdecydowana większość dotyczyła zatrudnienia obywateli Ukrainy – 717, a kolejnych 75 odnosiło się do Białorusi, 9 - Gruzji, 3 – Mołdawii, 2 – Rosji oraz 1 – Armenii.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1409 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39