Polska młodzieżówka jedzie na EURO. Krótki występ Świderskiego

2018.11.20 20:20
Reprezentacja Polski do lat 21 pokonała w Chaves Portugalię U-21 3:1, dzięki czemu Biało-Czerwoni zapewnili sobie przepustkę na przyszłoroczne młodzieżowe mistrzostwa Europy. Podopieczni Czesława Michniewicza wygrali w dwumeczu 3:2.

Tego nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści. Polska U-21, która poległa kilka dni temu w Zabrzu w pierwszym meczu barażowym z Portugalią 0:1, w wyjazdowej potyczce z rodakami Cristiano Ronaldo zwyciężyła 3:1 i to młodzi gracze Michniewicza, a nie gwiazdy Rui Jorgy, udadzą się na czerwcowe mistrzostwa Starego Kontynentu.

Strzelanie na stadionie w Chaves już w 5. minucie rozpoczął Krystian Bielik, zaś kilka chwil później na 2:0 podwyższył Dawid Kownacki. Na tym koncert Polaków się nie skończył, bo w 24. minucie - za sprawą Sebastiana Szymańskiego - na tablicy wyników widniał rezultat 3:0. W tym momencie Portugalczycy do awansu potrzebowali już 3 goli.

Mimo tak dużej zaliczki, Polacy nie mogli być pewni wyjazdu na EURO, bo w drugiej połowie rywale agresywnie ruszyli do ataku, spychając Biało-Czerwonych do często rozpaczliwej defensywy. Na szczęście po zmianie stron gospodarze stojącego między słupkami Kamila Grabarę ukłuli tylko raz - uczynił to strzałem głową Diogo Jota - dzięki czemu awans Polaków stał się faktem.

W doliczonym czasie rewanżowego starcia z Portugalczykami na murawie zameldował się Karol Świderski, który zastąpił Dawida Kownackiego. Snajper Jagiellonii dłuższy występ odnotował w pierwszym spotkaniu. Wtedy - w Zabrzu - napastnik Dumy Podlasia przebywał na placu gry przez 14 minut.

Portugalia - Polska 1:3 (0:3)
Bramki: Diogo Jota 52 - Krystian Bielik 5, Dawid Kownacki 8, Sebastian Szymański 24

Portugalia: Joel Pereira - Diogo Gonçalves, Jorge Fernandes, Diogo Leite, Yuri Ribeiro - Andre Horta (77' Heriberto Tavares), Stephen Eustaquio, Joao Carvalho (38' Rafael Leao), Gedson Fernandes (70' Bruno Xadas) - Joao Felix, Diogo Jota

Polska: Kamil Grabara - Robert Gumny, Mateusz Wieteska, Krystian Bielik, Kamil Pestka - Filip Jagiełło (53' Konrad Michalak), Patryk Dziczek, Bartosz Kapustka, Szymon Żurkowski, Sebastian Szymański (69' Kamil Jóźwiak) - Dawid Kownacki (90+3' Karol Świderski)