Polska odpadła z Euro 2012

2012.06.17 00:00
Reprezentacja Polski odpadła z Euro 2012. Podopieczni Franciszka Smudy przegrali z Czechami 0:1 (0:0) w meczu ostatniej fazy grupowej i zakończyli rywalizację z zaledwie dwoma punktami na koncie. Z grupy A awans wywalczyły reprezentacje Grecji i Czech.
Fot: A. Meredyk
Skończył się piękny sen kibiców o awansie

W 1. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Ludvica Obraniaka strzelał przewrotką Dariusz Dudka. Niestety, tylko w boczną siatkę. W 3. minucie Vaclav Pilar w dogodnej sytuacji nie trafił czysto w piłkę. W 6. minucie Obraniak uderzał z rzutu wolnego na bramkę Petra Cecha. Polski pomocnik nie trafił w światło bramki. W 9. minucie po błędzie obrony Czech Robert Lewandowski znalazł się w świetnej sytuacji. Napastnik reprezentacji Polski minimalnie przestrzelił. W 14. minucie Eugen Polański mógł zdobyć bramkę ale uderzył na siłę i przeniósł piłkę wysoko nad bramka Cecha. W 21. minucie Sebastian Boenisch zdecydował się na strzał z około 40 metrów. Bramkarz czeski miał duże problemy ze sparowaniem futbolówki. W kolejnych minutach gra się wyrównała i nasi sąsiedzi zaczęli dochodzić do głosu. W 36. minucie Milan Baros wyszedł sam na sam z Przemysławem Tytoniem ale nie sięgnął podania z głębi pola i bramkarz Polski złapał piłkę. Chwilę później Vaclav Pilar uderzył na naszą bramkę. Na szczęście Tytoń był na posterunku. W odpowiedzi Rafał Murawski strzelał na bramkę Cecha. Jednak jego próba została zablokowana.

Początek drugiej połowy należał do Czechów, którzy znając wynik z Warszawy ruszyli do ataku. W 55. minucie trener Franciszek Smuda zdecydował się na zmianę wpuszczając za Euglen Polańskiego Kamila Grosickiego. Jednak nadal reprezentacja Czech dominowała na boisku. W 64. minucie po rzucie wolnym na bramkę strzelał Tomas Sivok. Na szczęście Tytoń popisał się świetna interwencją. W 72. minucie Rafał Murawski stracił piłkę w środku pola, z która popędził Petr Jiracek i pokonał Tytonia. Franciszek Smuda dokonał dwóch zmian wpuszczając na boisko Pawła Brożka i Adriana Mierzejewskiego. Polacy nie potrafili jednak stworzyć dogodnej sytuacji. W 85. minucie po dośrodkowaniu Łukasza Piszczka Marcin Wasilewski minimalnie nie trafił strzałem głową w światło bramki. W 88. minucie w podobnej sytuacji był Lewandowski ale efekt był ten sam. W 93. minucie Błaszczykowski oddał świetny strzał na bramkę Cecha ale jeden z obrońców wybił piłkę z bramki.

Czechy - Polska 1:0 (0:0). Bramka: Petr Jiráček 72.

Czechy: 1. Petr Čech - 2. Theodor Gebre Selassie, 6. Tomáš Sivok, 3. Michal Kadlec, 8. David Limberský - 19. Petr Jiráček (84, 12. František Rajtoral), 17. Tomáš Hübschman, 13. Jaroslav Plašil, 18. Daniel Kolář, 14. Václav Pilař (88, 9. Jan Rezek) - 15. Milan Baroš (90, 20. Tomáš Pekhart).

Polska: 22. Przemysław Tytoń - 20. Łukasz Piszczek, 13. Marcin Wasilewski, 15. Damien Perquis, 2. Sebastian Boenisch - 16. Jakub Błaszczykowski, 7. Eugen Polanski (56, 21. Kamil Grosicki), 5. Dariusz Dudka, 11. Rafał Murawski (73, 18. Adrian Mierzejewski), 10. Ludovic Obraniak (73, 23. Paweł Brożek) - 9. Robert Lewandowski.

Żółte kartki: Limberský, Plašil, Pekhart (Czechy), Murawski, Polanski, Wasilewski, Błaszczykowski Perquis (Polska).

Sędziował: Craig Alexander Thomson (Szkocja).

Widzów: 41480.