Polska zremisowała z Rosją i pozostaje w grze o awans

2012.06.12 00:00
Reprezentacja Polski zremisowała w drugim meczu grupowym z Rosją 1:1 (0:1). Jeden wywalczony punkt przedłuża szanse na awans do kolejnej rundy. Warunkiem jest zwycięstwo z Czechami 16 czerwca, którzy pokonali dziś Grecję 2:1 (2:0).
Fot: A. Meredyk

Pierwsze minuty należały do Rosji, która grała spokojniej i składniej. Polacy starali się wyprowadzać kontry ale były one przecinane przez naszych wschodnich sąsiadów. W 6. minucie Ludovic Obraniak dośrodkowywał z rzutu wolnego, Polacy w polu karnym minęli się z piłką i nic z tego nie wyszło. W 11. minucie Robert Lewandowski uderzył z dystansu. Futbolówka minęła o metr światło bramki. W 17. minucie Eugen Polański pokonał golkipera Rosji ale sędzia dopatrzył się pozycji spalonej i gola nie uznał. W kolejnych minutach nic ciekawego się nie działo, a Polacy nie potrafili wymienić dwóch celnych podań. W dodatku rywale prowadzili grę, która przełożyli na prowadzenie, W 36. minucie dośrodkowanie Andrieja Arszawina świetnie wykorzystał Alan Dzagojew, który skierował piłkę głową na długi słupek i pokonał zdezorientowanego Przemysława Tytonia. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Rosji. O końcówce pierwszej odsłony nie warto pisać…

Polacy stworzyli świetna okazję na początku drugiej połowy. Jednak Lewandowski nie zdołał pokonać Wiaczesława Małafiejewa. W 56. minucie nastąpił cud bo to cud!!!! Jakub Błaszczykowski pięknym strzałem pokonał glkipera Rosji i biało-czerwoni wrócili do gry. To było to na co czekały trybuny Stadionu Narodowego i widzowie przed telewizorami! EUFORIA!! W 68. minucie Polański mógł pokonać Małafiejewa ale ten wybronił strzał. W 73. minucie Franciszek Smuda przeprowadził pierwszą zmianę wpuszczając Adrian Mierzejewskiego. W kolejnych minutach reprezentacja Polski broniła się umiejętnie. To wystarczyło do wywalczenia punku, który przedłuża nadzieje na awans.

Polska - Rosja 1:1 (0:1). Bramki: Jakub Błaszczykowski 57 - Ałan Dzagojew 37.

Polska: 22. Przemysław Tytoń - 20. Łukasz Piszczek, 13. Marcin Wasilewski, 15. Damien Perquis, 2. Sebastian Boenisch - 16. Jakub Błaszczykowski, 7. Eugen Polanski (85, 6. Adam Matuszczyk), 5. Dariusz Dudka (73, 18. Adrian Mierzejewski), 11. Rafał Murawski, 10. Ludovic Obraniak (90, 23. Paweł Brożek) - 9. Robert Lewandowski.

Rosja: 16. Wiaczesław Małafiejew - 2. Aleksandr Aniukow, 12. Aleksiej Bieriezuckij, 4. Siergiej Ignaszewicz, 5. Jurij Żyrkow - 17. Ałan Dzagojew (79, 9. Marat Izmajłow), 7. Igor Dienisow, 8. Konstantin Zyrianow, 6. Roman Szyrokow, 10. Andriej Arszawin - 11. Aleksandr Kierżakow (70, 14. Roman Pawluczenko).

Żółte kartki: Lewandowski, Polanski (Polska), Dienisow, Dzagojew (Rosja).

Sędziował: Wolfgang Stark (Niemcy).

Widzów: 55920.