"Porozmawiajmy Mamo", czyli przełamujemy tabu [WIDEO]

2019.05.17 11:39
Matki nie wiedzą, jak rozmawiać z córkami o miesiączce i dojrzewaniu. To duży błąd. Kampania "Porozmawiajmy Mamo" ma pomóc rozwiązać ten problem, a obecny jest on niestety w wielu rodzinach.
"Porozmawiajmy Mamo", czyli przełamujemy tabu [WIDEO]
Fot: Porozmawiajmy Mamo
W ramach kampanii powstał mural

W wielu domach jest tematem tabu

Miesiączka, okres, menstruacja - pierwszy dzień symbolicznego stania się kobietą pamięta każda z nas. Dla jednych był on długo wyczekiwany, dostrzeżony i doceniony, dla innych trudny, krępujący, pełen emocji i obaw. Niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie córki przez matkę, wprowadzenie jej w tajniki dorosłości i szczera rozmowa.

Niestety badania przeprowadzone w 2018 roku przez instytut badawczy Kantar Polska na zlecenie marki No–Spa wskazują, że większość matek nie wie, jak rozmawiać z córkami na temat menstruacji i dojrzewania. Ten problem jest w społeczeństwie tak duży, że miesiączka w wielu domach to po prostu temat tabu, a ciężar przygotowania dziewczynki do zmian towarzyszących dojrzewaniu świadomie przenoszony jest na szkołę. Nastolatki wkraczają w wiek menstruacyjny z bardzo ograniczoną wiedzą na temat tego, co dzieje się z ich organizmem. Najgorsze jest jednak to, że w tak trudnej i ważnej dla nich chwili brak im "emocjonalnego przewodnika", jakim powinna być matka.

Kampania ze słusznym przesłaniem

W maju ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna "Porozmawiajmy Mamo", której celem jest przekazanie mamom pomocnych narzędzi i nauczenie ich, jak bez skrępowania rozmawiać z córką o dojrzewaniu, nie tylko w kontekście nadchodzących zmian fizjologicznych, ale – co ważniejsze – zmian związanych z psychiką i emocjami młodej, dojrzewającej kobiety.

- Wierzymy, że silna i mądrze wprowadzająca córkę w dorosłość matka to silna i mądra, odważnie krocząca przez świat i znająca swoją wartość córka - mówią organizatorzy kampanii.

Powstała specjalna platforma edukacyjna www.porozmawiajmymamo.pl, gdzie dostępne eksperckie materiały. W warszawskiej przestrzeni miejskiej, a dokładniej naprzeciw Hali Koszyki, powstał mural autorstwa Anny Moderskiej, rysowniczki magazynu Kosmos dla Dziewczynek. Akcję wspiera ponadto Magdalena Różczka, znana aktorka teatralna i telewizyjna, mama dwóch córek.

Kampania jest też prowadzona w mediach społecznościowych oraz na YouTube. Tak wygląda jeden ze spotów ją promujących:



Dziewczynki mają ograniczoną wiedzę

Wspomniane wcześniej badanie instytutu badawczego Kantar Polska było realizowane w formie blisko 100 godzin rozmów z mamami oraz nastolatkami. Wyniki są bardzo niepokojące.

"Moja córka wczoraj dostała okresu. Przyszła ze szkoły, poszła do ubikacji i powiedziała, że ma krew na majtkach, że chyba dostała miesiączkę. Odpowiedziałam, że podpaski są pod zlewem w szafce. Byłam zajęta robieniem obiadu. Później rzuciłam się w wir pracy w domu i nawet nie przyszło mi do głowy aby porozmawiać z nią na temat dojrzewania i jej miesiączki" – to cytat jednej z respondentek biorącej udział w badaniu, mamy 14-letniej Oliwii.

W efekcie takiego podejścia dziewczynki nie wiedzą, co dzieje się z ich organizmem.

- Nie zdawałam sobie sprawy, że to będzie raz w miesiącu. Stwierdziłam, że to będzie raz, tak jak zęby wypadają, że to jest raz i przestaje. Tak mi się wydawało. Nie drążyłam tego tematu - stwierdziła potem 14-letnia Oliwia.

Brak szczerej rozmowy sprawia, że miesiączka, która powinna być czymś naturalnym, budzi duże, negatywne emocje – stres, skrępowanie, niepewność, strach, obawę przed bólem i rozczarowaniem.

- Musimy pamiętać, że okres odczuwalny jest nie tylko w ciele, ale również w sferze psychicznej. Poza samą bolesnością, menstruacji towarzyszy wiele objawów na tle osobowościowym, które bez wsparcia ze strony matki mogą być wyjątkowo trudne dla każdej młodej kobiety. Prawdziwa, szczera rozmowa o odczuwaniu menstruacji, emocjach z tym związanych, o obawach i wyobrażeniach to klucz do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa i bliskości. To podstawa budowania relacji i tworzenia więzi między matką a córką, której nie zastąpi lekcja w szkole – podkreśla Agnieszka Górecka, ekspert kampanii "Porozmawiajmy Mamo", Wiceprezeska Fundacji Edukacji Społecznej, pedagożka, edukatorka seksualna.

- Nie można jednak zapominać o edukacji chłopców. Ich niewiedza w tej kwestii jest najczęstszym źródłem niechęci i obrzydzenia oraz podtrzymuje tabu wokół miesiączki” - przekonuje Kamila Raczyńska–Chomyn, szkoleniowiec, edukatorka seksualna, znana również jako Pani Miesiączka.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1198 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39