Praca tymczasowa – czy zbliża się koniec tej formy zatrudnienia?

2018.10.19 07:32
Niektórzy wróżą rychły koniec pracy tymczasowej w Polsce. Okazuje się jednak, że wcale tak nie musi być.
Praca tymczasowa – czy zbliża się koniec tej formy zatrudnienia?
Fot: pixabay.com

To koniec pracy tymczasowej?

W ostatnich miesiącach pojawia się wiele zapowiedzi schyłku pracy tymczasowej w naszym kraju. Eksperci są jednak odmiennego zdania i uspokajają – praca tymczasowa była, jest i będzie, bowiem firmy i gospodarka potrzebują elastycznych form zatrudnienia. Szczególnie że często daje ona duży komfort pracownikom i wielokrotnie dobre zarobki (z pewnością wyższe niż jeszcze przed rokiem).

Jak wynika z danych Polskiego Forum GR, w każdym kwartale tego roku liczba osób pracujących tymczasowo malała. Niektórym wydaje się to niepokojące, aczkolwiek - zdaniem ekspertów – nie ma powodów do obaw.

– Praca tymczasowa w Polsce w dalszym ciągu będzie funkcjonować, ponieważ polski biznes zwyczajnie potrzebuje elastycznych form zatrudnienia. Bez nich firmy nie będą mogły reagować na sezonowość w swojej branży, na nowe zamówienia i projekty oraz ich krótkie terminy realizacji, a co za tym idzie, budować swojej konkurencyjności na rynku. Bez elastycznych form zatrudnienia również polska gospodarka nie będzie mogła się rozwijać – tłumaczy Tomasz Walenczak, dyrektor z agencji zatrudnienia Manpower.

Obecnie wszyscy pracownicy – także tymczasowi - mają wyższe wymagania, o których nie boją się mówić.

– Praca tymczasowa już dawno temu przestała być utożsamiana z tanią siłą roboczą. Dla pracodawcy przynosi wartości dodane, zwiększając jego efektywność operacyjną, ale kosztuje. Dzięki niej w dalszym ciągu można zbudować grupę pracowników, przygotowując się na przykład do wzrostów produkcji lub uruchomienia nowych projektów, ale potrzebna jest atrakcyjna oferta dla kandydata oraz odpowiednia strategia marketingowa – wyjaśnia Kamil Sadowniczyk, dyrektor z Manpower.

Praca tymczasowa to często szansa na dobry zarobek

Dlatego pracodawcy, oprócz atrakcyjnej wypłaty, zazwyczaj proponują podwładnym pakiet świadczeń i benefitów czy atrakcyjne szkolenia. Wielu przedsiębiorców ma też w planach w przyszłości zatrudnić pracownika tymczasowego na stałe. Jest to dobre rozwiązanie dla obu stron.

- Aby przyciągnąć pracowników na pewien czas, trzeba im zaproponować atrakcyjny pakiet świadczeń i benefitów, nie zapominając o budowaniu wizerunku pracodawcy na rynku lokalnym. Zdarza się również, że praca tymczasowa pod względem finansowym jest nawet bardziej korzystna dla pracownika w zestawieniu z ofertami pracy stałej u innych pracodawców. Jest to często droga do stałego zatrudnienia, pracownicy tylko początkowo są tymczasowi, ale docelowo mają zasilać organizacje, tworząc ich własne zasoby -
wyjaśnia Sadowniczyk.

Pracownicy doceniają pracę tymczasową nie tylko za szansę zarobku (często dobrego), ale też za elastyczność. Ten drugi czynnik, jak się okazuje, jest jednym z najważniejszych, które motywują do podjęcia nowego zatrudnienia. Jak wynika z badań Podlaskiego Forum HR, liczba pracowników tymczasowych w całej Polsce sięga 323 tys. osób.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1417 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39