Pracownicy PKP szkolą się, by podróże były bezpieczniejsze

2019.02.24 17:55
Podróże pociągami są bezpieczniejsze, bowiem PKP zainwestowało w szkolenia swoich pracowników. W kursach uczestniczyło ponad 21 tys. osób.
Pracownicy PKP szkolą się, by podróże były bezpieczniejsze
Fot: JF

21 tys. pracowników przeszło szkolenia

Jak informuje PKP Polskie Linie Kolejowe - aż 21 tys. pracowników przeszło szkolenia i pouczenia w zakresie bezpieczeństwa. Ponad 1 tys. kolejarzy miało okazję ćwiczyć na symulatorze urządzeń sterowania ruchem, z kolei w kursach na stanowiska związane z prowadzeniem ruchu kolejowego uczestniczyło 1300 osób (m.in. dyżurnych ruchu, nastawniczych, zwrotniczych, dróżników przejazdowych i automatyków).

Zdaniem PKP zaangażowanie pracowników w szkolenia i korzystanie później ze zdobytej wiedzy wpływa na bezpieczeństwo podróżujących pociągami.

– Jednym z priorytetów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest bezpieczeństwo podróży i przewozu towarów. Pracownicy codziennie odpowiadają za przejazd ok. 7 tys. pociągów. Profesjonalna wiedza, doświadczenie i szkolenia są do tego niezbędne. Każdy pracownik jest właściwie przygotowany do pełnienia obowiązków, a wyposażenie miejsc pracy w nowoczesne systemy i urządzenia podnosi poziom bezpieczeństwa na kolei i poprawia komfort służby – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Pracownicy PKP (m.in. dyżurni ruchu, nastawniczowie, automatycy, dróżnicy przejazdowi i toromistrzowie) uczestniczą też w cyklicznych pouczeniach okresowych. Do tego każdy pracownik odpowiedzialny za bezpieczeństwo przechodzi kilkuetapowy proces przygotowania zawodowego. To m.in. kursy kwalifikacyjne w formie szkolenia teoretycznego i praktycznego, staż zawodowy i okres autoryzacji po egzaminie.

Podejmowane są także inne działania

Oprócz szkoleń PLK realizuje wiele innych działań. Z Krajowego Programu Kolejowego za ponad 66 mld zł modernizowane są przejazdy kolejowo-drogowe, budują bezkolizyjne skrzyżowania, inwestują w nowoczesne systemy i urządzenia sterowania ruchem. Inwestycje sięgają miliardów zł. Ważne są również działania organizacyjne i informacyjne na przejazdach kolejowo-drogowych.

By było bezpieczniej w ubiegłym roku Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych specjalnymi, żółtymi naklejkami, na których znalazły się trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery "awaryjne".

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1071 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39