Projekt "Pink Lips": prelekcja o raku szyjki macicy i loteria z nagrodami

2019.01.24 11:48
"Pink Lips" to projekt, który łączy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony dostarcza cennej wiedzy, z drugiej pozwala na wygranie nagród.
Projekt "Pink Lips": prelekcja o raku szyjki macicy i loteria z nagrodami
Fot: pixabay.com

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. I dlatego Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland przygotowało specjalny projekt.

- IFMSA-Poland ponownie za sprawą projektu "Pink Lips" stawia różową granicę raka, mobilizując społeczeństwo do profilaktyki. Ponadto "Pink Lips" to również wyraz szacunku i podziwu dla kobiet, które podjęły walkę z rakiem - podkreślają Lidia Natalia Kisielewska oraz Katarzyna Rosłan, koordynatorki lokalne Projektu "Pink Lips".

Na piątek (24.01), o godz. 17.00, na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaplanowano wykład, który poprowadzi lekarz Gabriela Sosnowska. Prelekcja będzie dotyczyła raka szyjki macicy, jego etiopatogenezy (skrótowe przedstawienie przyczyny, początku i przebiegu choroby u danego chorego), profilaktyki i metod leczenia. Osoby, które wezmą udział w spotkaniu, jednocześnie skorzystają z loterii z nagrodami. Poza tym organizatorzy przewidzieli też dodatkową nagrodę (jej losowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę (27.01) za zdjęcie z #pinkchallenge. Do wygrania są m.in. darmowa wizyta u fryzjera lub kosmetyczki. Wystarczy odwiedzić organizowane wydarzenia i zrobić sobie zdjęcie w Pink Lips'owej ramce.

Ze statystyk wynika, że np. w 2010 roku - w Polsce - częstotliwość zachorowań na nowotwory szyjki macicy była o około 15% wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej. Z kolei umieralność na te nowotwory była w tym czasie aż o 70% wyższa.

Jednocześnie warto pamiętać, że rak szyjki macicy to nowotwór, któremu można skutecznie zapobiegać. Regularnie wykonywane proste, bezbolesne i bezpłatne badanie cytologiczne pozwala stwierdzić zagrożenie, zanim rozwinie się rak. Wczesne wykrycie nowotworu jest gwarancją powodzenia leczenia. Niestety zaledwie 30% Polek odpowiada na zaproszenia na darmową cytologię.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1201 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39