Przebadanych zostanie ok. 6 tys. osób. USK zrealizuje duży program profilaktyczny

2018.01.18 12:31
Na Podlasiu, w porównaniu do pozostałych części Polski, z powodu udaru mózgu umiera najwięcej osób. Teraz te złe statystyki ma poprawić realizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku program profilaktyczny.
Przebadanych zostanie ok. 6 tys. osób. USK zrealizuje duży program profilaktyczny
Fot: pixabay.com

W woj. podlaskim z powodu chorób naczyniowych mózgu leczonych rocznie jest około 4 tys. osób. Około 70% z nich nigdy nie odzyskuje pełnej sprawności. Lekarze podkreślają, że udar mózgu jest dziś jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności. Co gorsze, w najbliższych latach chorych przybędzie.

- Wynika to z tego, że, podobnie jak w całej Europie, nasze społeczeństwo starzeje się. Ponadto z racji migracji zarobkowej dużo młodych osób przeprowadza się z Podlasia do innych miast Polski i Unii Europejskiej. Wiek jest tym czynnikiem, na który nie mamy wpływu. Ale na styl życia już tak - mówi dr hab. Jan Kochanowicz, kierownik Kliniki Neurologii z oddziałem udarowym USK w Białymstoku.

Specjalista podkreśla jednocześnie, że są także inne czynniki, które mają wpływ na to, czy zachorujemy na udar, czy nie. To m.in. otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, picie alkoholu, palenie oraz brak aktywności fizycznej.

M.in. w związku z tym wszystkim przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku stoi wielkie wyzwanie. Placówka będzie realizowała duży program profilaktyczny. Ma on w założeniu poprawić wykrywalność i profilaktykę udarów mózgu. Został zaplanowany na trzy lata, a jego koszt wyniesie ponad 1,5 mln zł.

Na początek neurolodzy z USK przeszkolą ponad 60 lekarzy rodzinnych z m.in. woj. podlaskiego. Nauczą ich, na jakie czynniki ryzyka zwracać uwagę (wiek, otyłość, nadciśnienie tętnicze) oraz jak rozpoznawać pierwsze sygnały, które mogą wskazywać, że dany pacjent ma już problem neurologiczny.

Natomiast lekarze rodzinni poddadzą badaniom przesiewowym ok. 6 tys. osób w wieku 40-65 lat. Jeżeli po standardowej diagnostyce okaże się, że pacjent wymaga dokładniejszych badań laboratoryjnych lub obrazowych, zostanie skierowany w trybie pilnym do specjalisty, a opiekę nad nim przejmie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

W realizacji przedsięwzięcia USK pomagać będzie Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

913 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39