Przestępstwa i wybryki chuligańskie na podlaskich kolejach

2021.04.09 15:21
Kradzieże, obrzucanie pociągów kamieniami, łamanie rogatek czy układanie przeszkód na torach - m.in. do takich wykroczeń i przestępstw dochodziło w ubiegłym roku na podlaskich kolejach.
Przestępstwa i wybryki chuligańskie na podlaskich kolejach
Fot: Straż Ochrony Kolei

W 2020 r. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei odnotowali w woj. podlaskim 143 łamiące prawo zdarzenia. Były to przypadki usypu towarów z przesyłek wagonowych, kradzieży urządzeń na nieczynnych liniach kolejowych, obrzuceń pociągów kamieniami oraz pobicia osób. Do tego zarejestrowano po kilka przypadków kradzieży części taboru kolejowego oraz kradzieży na szkodę podróżnych, a także układania przeszkód na torach.

- Wystąpiły również 4 kradzieże urządzeń infrastruktury kolejowej na czynnych liniach kolejowych. Ograniczenie liczby kradzieży było możliwe dzięki zatrzymaniu przez policję osób dokonujących tych czynów, co nastąpiło w wyniku ścisłej współpracy policji i straży ochrony kolei - podkreśla Bartosz Loryś, zastępca komendanta Komendy Regionalnej SOK w Białymstoku.

Inne nieprawidłowości to przypadki złamania rogatki przez przez pojazd wjeżdżający na przejazd po rozpoczęciu sygnału opuszczania rogatek lub wjechania przed zakończeniem podnoszenia rogatek. Nie zabrakło też wybryków chuligańskich. W roku 2020 było ich 88, czyli dokładnie tyle samo co rok wcześniej.

Łącznie w ubiegłym roku SOK-iści z Podlasia nałożyli 933 mandaty na w sumie blisko 58 tys. zł. Były to kary za palenie wyrobów tytoniów w miejscach objętych zakazem, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, przechodzenie przez tory w miejscach niedozwolonych, zaśmiecanie, wjazd na przejazd przed zakończeniem podnoszenia rogatek, wstęp i przebywanie na obszarze kolejowym oraz nieprzestrzeganie obostrzeń w związku z COVID-19.

- Należy także mieć na względzie fakt, że każdy uczestnik korzystający z usług kolei powinien właściwie zabezpieczyć rzeczy osobiste oraz dbać o swój bagaż, szczególnie podczas oczekiwania na stacji, dworcu bądź przystanku oraz w czasie samej podróży. Pozostawiony bez opieki bagaż to łatwy łup dla złodzieja, a jednocześnie pozostawienie bagażu bez opieki jest wykroczeniem, za które może być nałożony mandat karny. Ponadto w przypadku przeprowadzenia czynności w celu uzasadnionego usunięcia bagażu z terenu kolejowego i zniszczenia go na poligonie wojskowym, właściciel może zostać obciążony kosztami powyższej operacji - przypomina Loryś.

W woj. podlaskim pracuje 102 funkcjonariuszy SOK.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1249 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39