Rekordowy PKO Białystok Półmaraton [ZDJĘCIA]

2019.05.05 15:32
7. PKO Białystok Półmaraton, czyli największy bieg we wschodniej Polsce, przyniósł szereg rekordów. Od niedzieli (5.05) najlepszy czas trasy należy do Cosmasa Mutuku Kyeva z Kenii, który dystans ponad 21 km przebiegł w niespełna 1 godzinę i 4 minuty.
Zwycięzcą 7. edycji PKO Białystok Półmaratonu został Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva

Takiego tempa jeszcze nie było

Z roku na rok PKO Białystok Półmaraton staje się imprezą, w której wystartować chce coraz większa rzesza biegaczy. Kilka lat temu w wydarzeniu wzięło udział nieco ponad 600 osób, a dziś liczba ta jest już 10-krotnie wyższa.

Z edycji na edycję rośnie też siła obsady. Do stolicy Podlasia przyjeżdżają zawodnicy, którzy legitymują się naprawdę okazałymi "życiówkami". Efekt? Pobicie rekordu trasy o przeszło minutę.

Tak, w niedzielę dystans liczący 21,097 km Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva pokonał z czasem 1:03:41, dzięki czemu na konto wspomnianego biegacza - oprócz pokaźnej kwoty za zwycięstwo - wpadł też tysiąc złotych za nowy rekord. Za plecami triumfatora uplasował się jego rodak - Mathew Kosgei (01:03:48), natomiast najniższy stopień na podium zajął Ukrainiec - Mykola Lukhymchuk (01:03:52). Najlepszym Polakiem był Arkadiusz Gardzielewski, który z wynikiem 1:04:52 został najszybszym reprezentantem z kraju nad Wisłą w historii imprezy.

W klasyfikacji kobiet - podobnie jak w zmaganiach mężczyzn - najlepsze okazały się przedstawicielki Kenii. Jako 1. na mecie przy Ratuszu zameldowała się Christine Moraa Oigo (01:13:03). Kolejna była inna Kenijka - Joyline Chemutai (01:13:55), zaś brązowy medal przypadł Polce - Renacie Pliś (01:14:16).

Biegano także w sobotę

Zanim do rywalizacji przystąpili długodystansowcy, sportowy bój stoczyli biegacze lubujący się w krótszych bataliach. 60 minut przed głównym punktem PKO Białystok Półmaratonu odbył się City Run 5k, natomiast dzień wcześniej spora grupa osób wzięła udział w Biegu Śniadaniowym. W sobotnie (4.05) popołudnie zmagania na 100 m, 600 m i 1 km zaliczyły też dzieci.