Remis Jagiellonii w Baku

2017.07.13 18:00, Aktualizacja: 2017.07.13 21:12
1:1 zremisowała Jagiellonia Białystok pierwsze spotkanie z azerską FK Gabalą odbywające się w ramach 2. rundy eliminacji do Ligi Europy. Mecz ten mógł zakończyć się zupełnie inaczej, gdyby fantastyczną okazję na gola zamienił Arvydas Novikovas.

W czwartkowy (13.07) wieczór naprzeciwko siebie stanął wicemistrz Polski i wicemistrz Azerbejdżanu. Drużyna, która 2 razy z rzędu awansowała do fazy grupowej Ligi Europy i ekipa, która ma za sobą historyczny sezon w piłkarskiej Ekstraklasie. Mecz ten miał być zatem wyrównany i taki też był.

Spotkanie na Bakcell Arenie w Baku lepiej rozpoczęli Jagiellończycy, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce, grali mądrze i bez jakiegokolwiek stresu. Taka postawa szybko została wynagrodzona. Już w 15. minucie dokładne dośrodkowanie z rzutu rożnego w pole karne Azerów posłał Novikovas, a tam najwyżej wyskoczył Romanczuk, który nie miał problemu z umieszczeniem futbolówki w siatce.

Od tej chwili gospodarze zaczęli grać nieco lepiej, ale nie zdobyli dużej przewagi, przez co pierwsza połowa zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem gości ze stolicy Podlasia. Tak dobry wynik po zmianie stron nie utrzymał się zbyt długo, gdyż już 120 sekund po wznowieniu gry piłkę do bramki Kelemena zapakował Steven Joseph-Monrose.

Piłkarze Gabali po zdobyciu gola złapali wiatr w żagle i zaczęli stwarzać sobie coraz więcej niezłych sytuacji bramkowych. Cześć z nich kończyła się jednak niecelnymi uderzeniami, a inne blokowali gracze Jagiellonii. W końcowych fragmentach rywalizacji znów do głosu doszli Żółto-Czerwoni, którzy w 81. minucie mieli piłkę meczową. Miał ją dokładnie Arvydas Novikovas, który kompletnie niepilnowany przemierzył z futbolówką pół boiska, następnie stanął oko w oko z golkiperem Gabali i… nie trafił do siatki rywali.

Ponownie pokonać Mariana Kelemena nie udało się także gospodarzom, dzięki czemu mecz zakończył się remisem 1:1. Wynik ten w perspektywie rewanżu przy Słonecznej można uznać za dobry, ale trudno nie odnieść wrażenia, że zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki.

Z innych wartych uwagi wydarzeń należy odnotować, że debiut w zespole Jagiellonii zaliczył w Baku nowy nabytek wicemistrza Polski – Martin Pospisil. Czech pojawił się na placu gry w 58. minucie i oddał jeden bardzo groźny strzał, który mógł zaskoczyć bramkarza Legend Kaukazu.

Rewanżowe starcie w Białymstoku zaplanowane jest na przyszły czwartek (20.07) na godz. 20.30.

FK Gabala - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:1)
Bramki: Steven Joseph-Monrose 47 - Taras Romanczuk 15

FK Gabala: Dmytro Bezotosnij - Ilgar Gurbanov (84' Davy Bulthuis), Vitalij Vernydub, Vojislav Stanković, Urfan Abbasov, Elvin Mammadov (46' Famoussa Kone), Andrew Halliday, Juan Hernandez (68' Asif Mammadov), Javid Husejnov, Filip Ozobić, Steven Joseph-Monrose

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Guilherme Sitya, Taras Romanczuk, Jacek Góralski (54' Damian Szymański), Przemysław Mystkowski (58' Martin Pospisil), Arvydas Novikovas (85' Łukasz Sekulski), Fiodor Cernych, Cillian Sheridan

Zapis relacji live:

II połowa:

90+4. - Koniec spotkania. Remis 1:1. Wynik nie jest zły, ale można było to starcie wygrać. Szkoda tej zmarnowanej okazji Novikovasa. Za chwilę podsumowanie spotkania.

90+3. - Kolejny strzał Żółto-Czerwonych zza pola karnego. Niestety bardzo niecelny. Oddany przez Cernycha.

90+3. - Dośrodkowanie Gabali z rzutu rożnego pewnie wyłapuje Kelemen.

90+1. - Pogramy 4 minuty dłużej.

90. - Kapitalnie z dystansu Szymański! Z trudem broni to Bezotosny.

90. - Dośrodkowanie Szymańskiego i zbyt lekkie uderznie piłki głową przez Romanczuka.

89. - Żółta kartka dla Stankovicia za nieprzepisowe zatrzymanie Cernycha.

87. - Było niebezpiecznie. Na szczęście uderzenie gospodarzy trafiło w jednego z Jagiellończyków.

86. - Sekulski zmienia Novikovasa.

85. - Niecelna przewrotka Bulthuisa, który przed chwilą pojawił się na placu gry.

81. - Co też teraz zrobił Novikovas! Jak on tego nie strzelił?! Litwin sam przebiegł pół boiska, był kompletnie niepilnowany, stanął oko w oko z golkiperem rywali i... gola nie zdobył. Takich akcji nie można marnować!

80. - Aj! Kapitalna akcja Sheridana, Novikovasa i Pospisila. Seria podań i strzał Czecha z trudem broni bramkarz Gabali. Po chwili na pozycji spalonej złapany został Litwin.

78. - Strzał Ozobicia zablokował Guti.

76. - Azerowie w ostatnich minutach jacyś tacy szybsi, mniej zmęczeni. To nie wróży nic dobrego.

75. - Indywidualna akcja Cernycha. W końcówce szarży zabrakło jednak sił i strzał był bardzo mizernej jakości.

74. - Ależ teraz blisko gola na 2:1 byli Azerowie. Piłka po główce Szymańskiego spadła pod nogi Kone, a ten uderzył z półwoleja i minimalnie chybił.

70. - Strzał z 30. metra Novikovasa pewnie chwyta golkiper Gabali.

70. - Teraz fragment gry, w którym to Jaga utrzymuje się dłużej przy futbolówce.

68. - Roszada w ekipie gospodarzy. Schodzi Hernandez, wchodzi Asif Mammadow.

65. - Dobra dwójkowa akcja Sheridana i Novikovasa. Irlandczykowi zabrakło ułamków sekundy, aby dojść do piłki posłanej przez Litwina i znaleźć się w dogodnej sytuacji do zdobycia gola.

62. - Uff... Strzał gospodarzy zza pola karnego mógł zaskoczyć Kelemena, gdyż piłka po drodze odbiła się od Gutiego i zmieniła tor lotu.

61. - Oko w oko z bramkarzem Gabali stanął Sheridan. Gracz Legend Kaukazu był jednak szybszy.

60. - Z dystansu niecelnie Novikovas.

59. - Ładnie teraz Żółto-Czerwoni zdobyli kilkadziesiąt metrów boiska, wymieniając kilka szybkich podań. W ostatniej chwili zabrakło dokładności i futbolówka padła łupem gospodarzy.

58. - Mamy debiut. Pierwszy raz w barwach Jagiellonii zagra Pospisil. Zmienił on Mystkowskiego.

57. - Stały fragment na 21. metrze miała Jagiellonia. Kopnięcie Novikovasa trafiło jednak w mur.

56. - Potężna bomba z dystansu Szymańskiego i znów z problemami golkiper Gabeli. Widać, że nie jest on dzisiaj w najwyższej dyspozycji. Trzeba to wykorzystać.

55. - Co tu się wydarzyło? Najpierw wślizg Burligi omal nie zakończył się rzutem karnym, a po chwili gracze z Azerbejdżanu mieli 2 dogodne sytuacje do oddania strzału z szesnastki. Na szczęście obyło się bez gola...

54. - Szymański zmienił Góralskiego. Czyżby kontuzja?

53. - Uderzenie Monrosa z 18. metra dobrze broni Kelemen.

52. - Przerwa w grze. Na murawie leży Góralski.

50. - Strzał Cernycha z 15. metra odbija przed siebie bramkarz gospodarzy.

47. - GOL. Niestety 1:1. Piłkę do siatki pakuje Joseph-Monrose.

46. - Szybka akcja Jagi, ale wrzutkę Cernycha wyłapuje golkiper Gabali.

46. - Rozpoczęła się druga część spotkania. W ekipie gospodarzy jedna zmiana. Za Mammadowa wszedł Kone.

I połowa:

45+2. - Przerwa. Po pierwszej połowie Jagiellonia wygrywa w Baku z Gabalą 1:0. Swoje starcie w Lidze Europy toczy też poznański Lech, który po 45 minutach rywalizacji przegrywa na wyjeździe z norweskim Haugesund 0:1.

45+1. - Sędzia doliczył 2 minuty.

45. - Dobra główka Gutiego, ale gospodarze będą mieli kolejny rzut wolny, gdyż zdaniem sędziego przewinienie popełnił Góralski.

44. - Żółta kartka dla Burliga za faul na Ozobiciu.

41. - Kontrę Jagi zepsuł Novikovas. Litwin mógł dograć do Cernycha, mógł podać do Sheridana, a wybrał akcję indywidualną i strzał, który kompletnie mu nie wyszedł.

40. - Dobry powrót Guilherme, który zablokował wrzutkę Gurbanowa.

39. - Strzał Azerów z dystansu. Piłka minęła lewy słupek Kelemena o centymetry.

37. - Aj!! Niewiele zabrakło! Lewą stroną urwał się Cernych, po chwili nieco zwolnił, ale zagrał za to dokładnie przed pole karne do Sheridana, a ten bez chwili namysłu uderzył z pierwszej piłki, jednak minimalnie niecelnie.

36. - Kapitalna interwencja Góralskiego w defensywie. Zapobiegł groźnej akcji gospodarzy.

34. - W końcu jest akcja Jagi. Ładny strzał Mystkowskiego minimalnie minął spojenie bramki strzeżonej przez Bezotosnego.

32. - Nic z tego stałego fragmentu gry nie wyszło, ale Jaga w ostatnich minutach ma spore problemy.

32. - Kolejne uderzenie Azerów i kolejny rzut rożny.

31. - Napór Gabali trwa. Teraz strzał z 7. metra zablokował Runje.

28. - Korner Gabali, po którym pod bramką Kelemena nieco się zakotłowało. Ostatecznie skończyło się pozycją spaloną gospodarzy.

27. - Żółta kartka dla Mammadowa. Faulowany był Jacek Góralski.

27. - Azerowie coraz dłużej utrzymują się przy piłce. Jaga się cofnęła.

25. - W polu karnym Gabali pada Cernych, ale gwizdek sędziego milczy. Chyba słusznie.

24. - Tym razem Gabala. Akcja na szczęście zakończona niecelną główką.

22. - Znów świetnie Jaga. Odbiór piłki w środku pola, szybki rajd Novikovasa i... jeden z obrońców gospodarzy był bliski zagrania futbolówki ręką.

20. - Z dośrodkowanie Łukasza Burligi radzą sobie defensorzy Gabali.

18. - Kolejna kartka. Tym razem dla Góralskiego.

17. - Żółtą kartką ukarany został Andrew Halliday.

15. - Piękne dośrodkowanie z rożnego Novikovasa i świetny strzał głową Ukraińca! Kapitalny początek w wykonaniu Żółto-Czerwonych!

15. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Romanczuk!!

15. - Dobra wrzutka Sheridana i futbolówkę na rzut rożny wybija Gurbanow.

14. - Nieudanie uderzenie Mammadowa zza pola karnego.

11. - A teraz odpowiedź Jagi! Strzał Cernycha wypluwa przed siebie golkiper Gabali, ale do dobitki nie zdołał dojść Cillian Sheridan.

10. - Ufff... Ależ niebezpieczna kontra gospodarzy. Mammadow był bliski zapakowania piłki do pustej bramki.

9. - Było groźnie! Blisko uderzenia piłki głową po wrzutce Novikovasa był drugi z Litwinów.

9. - Jaga ma rzut rożny po dwójkowej akcji Cernycha i Mystkowskiego.

6. - Lewą stroną boiska ruszył Ozobić, jednak Burliga po błędzie w pierwszej fazie akcji naprawił w końcu swoją niefrasobliwość i nabił rywala, po czym futbolówka wyszła za linię gry.

5. - Dośrodkowanie Novikovasa na głowę Cernycha, ale Litwin mocno chybił.

4. - Długie zagranie Gabali z własnej połowy i piłka pada łupem Mariana Kelemena.

3. - Jaga zaczęła od długiego utrzymywania się przy futbolówce i ataku pozycyjnego.

1. - Gramy! Przy piłce gospodarze.

Relacja live:

18.50 - Ponad 6 godzin - tyle trwała podróż Jagiellonii z Warszawy do Baku. Czy może to mieć wpływ na formę podopiecznych Ireneusza Mamrota? Nie powinno, aczkolwiek łatwo dzisiaj nie będzie, gdyż domowy bilans Gabali w eliminacjach do Ligi Europy to 7 zwycięstw, 1 remis i 1 porażka. Na wyjazdach 1-3-5.

18.40 - Bilans dotychczasowych klubowych gier polsko-azerskich wygląda następująco: 22 zwycięstwa, 3 remisy, 4 porażki. W bramkach 53:17.

18.30 - Wicemistrz Polski czy wicemistrz Azerbejdżanu? Kto wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku? Bukmacherzy większe szanse dają dzisiaj gospodarzom, ale to akcje Jagi stoją nieco wyżej jeżeli weźmiemy pod uwagę wynik dwumeczu. Dyspozycja Legend Kaukazu jest wielką niespodzianką, gdyż ekipa ta nie rozegrała w tym sezonie jeszcze żadnego oficjalnego spotkania. Odbyła jedynie 3 gry sparingowe (0:2 z Achmatem Grozny, 0:1 z Łudogrcem Razgrad i 1:0 z Utrechtem).

18.20 - Piłkarze obu drużyn od kilku minut przebywają na przedmeczowej rozgrzewce.

18.15 - Choć w Baku ciepło, to jednak nie upalnie. Jagiellonia dobrze trafiła z pogodą, gdyż dzisiaj w azerskiej miejscowości było "zaledwie" 27°C. W kolejny dniach temperatury mają sięgać już ponad 30°C. Atut gospodarzy w postaci skwaru nie jest więc taki duży.

18.05 - Jest jedna niespodzianka w wyjściowej jedenastce Żółto-Czerwonych. W środku pola od pierwszej minuty zagra nie Dmytro Chomczenowski, nie nowy nabytek Martin Pospisil, a młody Przemysław Mystkowski.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Guilherme - Jacek Góralski, Taras Romanczuk - Arvydas Novikovas, Przemysław Mystkowski, Fiodor Cernych - Cillian Sheridan

Rezerwowi: Damian Węglarz, Ziggy Gordon, Dawid Szymonowicz, Damian Szymański, Dmytro Chomczenowski, Martin Pospisil, Łukasz Sekulski

FK Gabala: Dmytro Bezotosny - Ilgar Gurbanow, Witalij Wernydub, Vojislav Stanković, Urfan Abbasow - Andrew Halliday, Elvin Mammadow - Javi Hernandez, Javid Husejnow, Filip Ozobić - Steven Joseph-Monrose

Rezerwowi: Agil Mammadow, Rasim Ramaldanow, Gismat Alijew, Asif Mammadow, Dion Malone, Davy Bulthuis, Famoussa Kone

18.00 – Witamy serdecznie na kolejnej relacji live ze spotkania Jagiellonii Białystok w europejskich pucharach. Dziś nasz zespół - na Bakcell Arenie w Baku - powalczy z FK Gabalą o dobrą zaliczkę przed rewanżem decydującym o tym, która z drużyn awansuje do następnej rundy eliminacji Ligi Europy. Za chwilę przedstawimy składy, w jakich obie ekipy wybiegną na murawę.