REPERTUAR Teatru Dramatycznego - listopad

dodane dnia: 2021-11-01 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2021-11-01 - 2021-11-30
Piątek (12.11)

godz. 19:00 "BÓG MORDU"
Spodki

Sobota (13.11)

godz. 16:00 "BÓG MORDU"
Spodki

godz. 19:00 "MAYDAY"
Aula UwB, Świerkowa

Niedziela (14.11)

godz. 16:00 "BÓG MORDU"
Spodki

godz. 19:00 "MAYDAY"
Aula UwB, Świerkowa

Piątek (19.11)

godz. 19:00 "MOTYLE SĄ WOLNE"
UCK

Sobota (20.11)

godz. 16:00 "MOTYLE SĄ WOLNE"
UCK

godz. 19:00 "WSZYSTKO W RODZINIE"
Kino Ton

Niedziela (21.11)

godz. 16:00 "MOTYLE SĄ WOLNE"
UCK

godz. 19:00 "WSZYSTKO W RODZINIE"
Kino Ton

Sobota (27.11)

godz. 16:00 "BÓG MORDU"
UCK

godz. 19:00 "SOPOĆKO"
Kino Ton

Niedziela (28.11)

godz. 16:00 "BÓG MORDU"
UCK

godz. 19:00 "SOPOĆKO"
Kino Ton

O SPEKTAKLACH

BÓG MORDU, reż. Katarzyna Deszcz

Sztuka w błyskotliwy sposób obnaża ludzkie słabości. Przyczyną całego zamieszania jest bójka dwóch chłopców, która staje się pretekstem do spotkania rodziców pragnących kulturalnie rozwiązać konflikt. Jednak konfrontacja zamienia się w istne piekło…

"Bóg mordu" bywa nazywany teatrem nerwów, ponieważ to właśnie one rządzą bohaterami. Konwenanse w jakich zostali wychowani powodują, że teoretycznie wiedzą, jak mają się zachować w niezręcznej sytuacji. Jednak impulsy są silniejsze i wszyscy tego dnia tracą cierpliwość, a na jaw wychodzi mroczna część ludzkiej natury.

"Bóg mordu" zapewnia dużą dawkę śmiechu, ale nie brakuje w nim miejsca na refleksję o nas samych.

SOPOĆKO, reż. Jan Nowara

Ksiądz Michał Sopoćko był kapłanem głębokiej wiary i wielkiej pokory. Niezłomnie zabiegał o ustanowienie w kalendarzu Święta Miłosierdzia Bożego. Tę misję przekazała mu w spadku siostra Faustyna Kowalska, prosta zakonnica, dotknięta bożym palcem w postaci niezwykłych objawień/spotkań z Chrystusem. I właśnie o źródło wiary, o kontakt Boga ze zwykłym człowiekiem, rzecz się rozbiła. Ksiądz Michał i siostra Faustyna dali mistycznym epifaniom wiarę, książęta kościoła – długo od tej wiary ich odsądzali. Oboje nie doznali za życia spełnienia swoich świętych planów, wprost przeciwnie – na drodze do ich urzeczywistnienia przeżyli wiele cierpień, a nawet upokorzeń. Trzeba było długiego czasu i duchowej charyzmy wielkiego Papieża, Jana Pawła II, żeby przed obojgiem otwarła się droga do świętości.

Spektakl to rodzaj duchowego testamentu księdza Sopoćki, próba uchwycenia istoty jego wiary. A że wiara umyka rozumowi, a jej domeną są uczucia i wyobraźnia, to na osnowę spektaklu wybraliśmy najpiękniejszą poezję wiary – Psalmy.

W scenariuszu spektaklu wykorzystano fragmenty "Sopoćko. Nieznane przesłuchanie spowiednika św. Faustyny" Adama Jakucia.

MAYDAY, reż. Witold Mazurkiewicz

"Mayday", w oryginale: "Run for Your Wife", to jedna z najlepszych komedii autorstwa Ray’a Cooney’a – brytyjskiego komediopisarza, określanego jako mistrza farsy. Sztuka opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Na skutek wypadku, jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawiają, że "Mayday" od ponad trzydziestu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie.

Spektakl "Mayday" jest laureatem "Złotego Rechotu" – głównej nagrody na Festiwalu Komedii (na Południu) "FUNfest".

WSZYSTKO W RODZINIE, reż. Witold Mazurkiewicz

"Wszystko w rodzinie" to kolejna farsa w reżyserii znanego podlaskiej publiczności Witolda Mazurkiewicza – dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, znakomitego, obsypanego prestiżowymi nagrodami reżysera i aktora.

Ci wszyscy, którzy świetnie bawili się na stworzonym przez tego artystę spektaklu "Mayday" i jeszcze wciąż uśmiechają się na jego wspomnienie, muszą koniecznie zobaczyć "Wszystko w rodzinie". Sztukę tę uznaje się za najzabawniejsze dzieło Ray’a Cooney’a – angielskiego mistrza farsy. Akcja przedstawienia toczy się w sposób niezwykle skomplikowany i zaskakujący. W szpitalu św. Andrzeja w Londynie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów. Jednocześnie odbywa się tam zjazd neurologów. Już samo połączenie tych dwóch wydarzeń nie może skończyć się dobrze. Jakby tego było mało, jeden z lekarzy dowiaduje się o niespodziewanej wizycie kogoś bliskiego, o którego istnieniu do tej pory nie miał najmniejszego pojęcia…

MOTYLE SĄ WOLNE, reż. Zbigniew Lesień

Sztuka "Motyle są wolne" napisana przez Leonarda Gershe, w latach siedemdziesiątych XX w, w Nowym Jorku, gdzie toczy się akcja utworu, przez samego autora określana „komedią sentymentalną”, opowiada historię niepełnosprawnego chłopaka Dona, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Kiedy poznaje swą ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Jill, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony.

To wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji dla młodych i starszych, mająca dostarczyć przede wszystkim rozrywki. Jej głównym atutem są świetnie napisane dialogi. Opowiedziana w konwencji komedii romantycznej, z lekkością i dowcipem, niesie z sobą również głębokie przesłanie, zwracając uwagę na istotne społeczne problemy ludzi borykających się z niepełnosprawnością.

Śledząc losy głównego bohatera tej znakomicie napisanej sztuki, szybko przekonujemy się, iż mimo swojego kalectwa, jest on jedyną osobą w dojrzały i wrażliwy sposób radzącą sobie z rzeczywistością. Świat ludzi zdrowych przegrywa konfrontacje z jego mądrym, pełnym szczerości podejściem do życia.

WAŻNA INFORMACJA: z uwagi na remont siedziby Teatru Dramatycznego spektakle odbywają się w innych lokalizacjach (przy każdym tytule znajduje się miejsce odbywania się przedstawienia).

1043 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39