Robią najlepsze roboty. Sukces drużyny z Politechniki Białostockiej

2018.05.14 15:28
SumoMasters z Politechniki Białostockiej na szczycie podium. Drużyna z Wydziału Mechanicznego wygrała międzynarodowe zawody Jurabot 2018 w Krasiejowie w województwie opolskim.
Fot: Politechnika Białostocka
SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wygrała międzynarodowe zawody

Jurabot 2018 to jedyny konkurs robotyczny w Polsce. Podczas tego turnieju zwycięzcy mogą otrzymać zaproszenie na All-Japan Robot-Sumo Tournament w Japonii.

Najmłodsi członkowie SumoMasters: Paulina Łapińska, Marcin Dziubek oraz Łukasz Kotarski wzięli udział w sobotnich (12.05)zawodach. Studenci przygotowali 4 konstrukcje na maty metalowe: Masakrator, Speedster, Ace oraz najnowszy robot Javelin. Najlepszy okazał się Javelin, który w finale pokonał rumuńskiego robota Cheetach. Natomiast trzecie miejsce zajął robot ACE.

- Zawody te były sprawdzianem nowych członków drużyny SumoMasters. W walkach na matach nie mogli liczyć na podpowiedzi starszych kolegów z zespołu. Decyzje jak prawidłowo ustawić robota czy jaką wybrać taktykę podejmowali sami, opierając się jedynie na swojej wiedzy i dotychczasowym niewielkim doświadczeniu zdobytym w Rybniku i Cluj Napocca. Po wygranej w Jurabot 2018, jestem przekonany, że nowi członkowie zespołu odniosą jeszcze niejeden sukces - mówi dr inż. Rafał Grądzki, opiekun drużyny SumoMasters.

Dzięki temu zwycięstwu drużyna SumoMasters z Politechniki Białostockiej otrzymała drugie oficjalne zaproszenie na prestiżowe zawody w Japonii, które odbywają się pod koniec roku.