Rusza Uniwersytet Sukcesu. To szansa dla dziewczyn mających trudną sytuację życiową

2019.07.01 07:43
Dziewczyny w wieku od 17 do 24 lat mogą wziąć udział w pilotażowej edycji ogólnopolskiego programu "Uniwersytet Sukcesu". Pierwszy turnus szkoleniowy, w którym udział wezmą 24 osoby, rusza już 1 lipca.
Rusza Uniwersytet Sukcesu. To szansa dla dziewczyn mających trudną sytuację życiową
Fot: pixabay.com

To wsparcie jest potrzebne

"Uniwersytet Sukcesu" wspiera podopieczne domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także dziewczęta będące w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, ułatwiając im start zawodowy. Do ogólnopolskiego programu zgłosiło się 200 osób z całego kraju. Teraz będą one mogły bezpłatnie rozwijać swoje kompetencje w zakresie nowych technologii. Najlepsi mają szansę na staże zawodowe i wyjazd do Kampusu Google w Madrycie lub Londynie.

Poza naszym miastem turnusy szkoleniowe odbędą się także w Trójmieście, Warszawie i Krakowie - organizator zapewnia transport, nocleg i wyżywienie. W projekt zaangażowane są m.in. Facebook, Google for Startups, Nationale-Nederlanden, Dentsu  czy Kancelaria Prawna SSW, Pragmatic Solutions, Sukces Pisany Szminką, Szkoła Gestalt.

Zanim zaczęto realizację tego projektu, przeprowadzono badanie społeczne pośród dziewcząt w wieku 15-19 lat wychowujących się w domach dziecka. Okazało się wówczas, że wiele z nich ma zawężone wyobrażenie dotyczące swojej zawodowej przyszłości. Wszystkie zaś zgodnie przyznały, że kursy zawodowe są potrzebne i warto brać z nich udział. Jest to bowiem szansa na zdobycie nowych kompetencji, poznania swoich możliwości i stworzenia sobie lepszego startu zawodowego.

- Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, jak trudny, ale też jak bardzo potrzebny jest ten projekt. Wychowankowie domów dziecka bardzo często po osiągnięciu pełnoletności są pozostawieni sami sobie, znacznie trudniej niż innym dzieciom jest im także zdobyć wykształcenie. Nasz cel jest prosty – pomoc najbardziej uzdolnionym i chętnym do nauki dziewczętom. Skala potrzeb jest ogromna, ale wierzę, że dzięki zaangażowaniu tak prestiżowych partnerów uda się choć w części je spełnić. Zapraszamy do udziału w projekcie także dziewczęta mierzące się z trudną sytuacją życiową czy ekonomiczną, dla których udział w "Uniwersytecie Sukcesu" być może byłby szansą i motywacją na rozpoczęcie nowego życia –  mówi Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University. 

Uniwersytet Sukcesu składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to tygodniowe turnusy szkoleniowe z nowych technologii "Akademia Blogerki", "Akademia Youtuberki" oraz "Akademia Programistki", plus wsparcie mentorskie, warsztaty doradztwa zawodowego, podstaw prawa oraz cykl szkoleń miękkich. 

- Uznaliśmy, że właśnie te kierunki mogą okazać się najbardziej interesujące dla młodych dziewcząt, dla których świat Internetu i mediów społecznościowych jest środowiskiem naturalnym –  mówi Elżbieta Wojciechowska, dyrektor Programowa Fundacji Digital University. 

Mnóstwo różnych warsztatów

Uczestniczki z Białegostoku mogą liczyć na warsztaty integracyjne, wizerunkowe (połączone z sesją fotograficzną), Design Thinking. Przygotowano im również szkolenie pt. "Jak uruchomić działalność gospodarczą i nie utonąć w gąszczu przepisów", warsztaty dotyczące cyberbezpieczeństwa, mediów społecznościowych i obecności w sieci, warsztaty z doradztwa zawodowego, a także konkretne tematy z zakresu Akademii Blogerki i Programistki. Białostoczanki, które zgłosiły się do Akademii YouTuberki, będą mogły w nich uczestniczyć w innych miastach.

- Kolejnym etapem "Uniwersytetu Sukcesu" są spotkania motywacyjne z przedstawicielami firm partnerskich, m.in. z Nationale-Nederlanden, Google, Facebook czy Dentsu Aegis Network. Chcemy pomóc tym dziewczętom, które zasługują na dobry start w dorosłe życie. Ich dotychczasowe doświadczenia zazwyczaj są bardzo trudne, z drugiej strony jest to grupa młodych, ambitnych dziewcząt, które chcą wiele osiągnąć. Chcemy mieć choć mały udział w tym, by odmienić ich los i wzmocnić ich kompetencje zarówno w zakresie nowych technologii, jak również umiejętności miękkich – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.

Jak wynika z danych NIK, start w dorosłość w przypadku podopiecznych z domów dziecka jest bardzo trudny. Spośród tysiąca przebadanych osób niemalże co czwarta osoba korzystała z pomocy społecznej, a 31% zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1099 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39