Są zabytkowe dworce, teraz czas na ochronę innych kolejowych budynków

2021.11.08 17:47
Ochroną konserwatorską został objęty budynek mieszkalny przy ul. Szkolnej 2 w Grajewie. Należy on do cennego zespołu kolejowego powstałego pod koniec XIX w.
Są zabytkowe dworce, teraz czas na ochronę innych kolejowych budynków
Fot: WUOZ w Białymstoku

Do wojewódzkiej ewidencji zabytków został wpisany budynek mieszkalny wchodzący w skład grajewskiego zespołu kolejowego. Stoi on w rozwidleniu ulic Szkolnej i Piłsudskiego, na działce pomiędzy torami kolejowymi.

Jednokondygnacyjny korpus domu założono na rzucie wydłużonego prostokąta z gankiem od zachodu. Wybudowano go głównie z żółtej cegły, niektóre elementy, takie jak partie szczytu północno-zachodniego, wykonano z cegły czerwonej. Zachowana została bryła budynku, kompozycja, wystrój elewacji, jego podziały, a w szczególności okna i drewniane ganki.

Budynek cechuje charakterystyczny dla rosyjskich linii kolejowych wygląd. Specjaliści od ochrony zabytków wyjaśniają, że taka standaryzacja miała na celu obniżenie kosztów oraz ujednolicenie szaty budynków użyteczności publicznej.

Wolnostojące, jedno– lub dwukondygnacyjne, murowane z cegły budynki, z detalem opracowanym w cegle, nawiązywały do architektury klasycznej, charakterystycznej dla rosyjskiego budownictwa II poł. XIX w i pocz. XX w.

- Ochroną konserwatorską obejmowano głównie dworce kolejowe, dlatego stopniowo podejmowane są działania, aby chronić również budynki administracji publicznej, gospodarczej czy mieszkalnej, które są równie ważne w ocenie dziedzictwa kolejowego – podkreśla wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1225 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39