„Scena Mistrzów” - koncert

dodane dnia: 2019-12-09 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-12-10
Zapraszamy serdecznie wszystkich Miłośników Pięknej Sztuki Muzycznej na wyjątkowy wieczór artystyczny w ramach cyklu „Scena Mistrzów”.

Godz.19.00
Wstęp wolny.

Mistrzem na skalę międzynarodową jest Krzysztof Grzybowski, który wystąpi wraz z uznanymi artystami – Jakubem Grabe-Zarembą i Katarzyną Makal-Żmudą.

KRZYSZTOF GRZYBOWSKI - klarnet
JAKUB GRABE-ZAREMBA - altówka
KATARZYNA MAKA-ŻMUDA - fortepian

W programie:
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART - Trio Es - dur "Kegelstatt" Kv 498
MAX BRUCH - 8 Stücke für Klarinette, Viola und Klavier op. 83 (wybór)

O artystach:

KRZYSZTOF GRZYBOWSKI należy do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów młodej generacji. Jako jedyny Polak ukończył z wyróżnieniem studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer (Musikhochschule Lübeck). Po studiach mistrzowskich kontynuował studia kameralne pod kierunkiem prof. Wolfganga Meyera oraz prof. Eduarda Brunnera (Hochschule für Musik Karlsruhe). Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego oraz PSM II st. w Białymstoku w klasie prof. Beniamina Przeździęka. Swoją grą oczarowuje autorytety muzycznego świata. Kompozytorzy tacy jak Paul Patterson oraz Krzesimir Dębski powierzyli mu do wykonania swoje koncerty klarnetowe. Dał się poznać jako znakomity solista i kameralista. Jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale w całej Europie takie jak np.: „Kissinger Sommer” Bad Kissingen, Mecklenburg Vorpommern Festspiele, „Appen classic” Hamburg, „ISA Wien Musikfestival”, „Max Reger Musiktage” Weiden. Jako solista występował miedzy innymi z: London Gala Orchestra, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Gorzowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Flensburger Bach Ensemble. Mimo swojego młodego wieku występuje z artystami najwyższej światowej klasy. Wśród nich można wymienić chociażby: Sabine Meyer, Wolfgang Meyer, Igor Levit, Danjulo Ishizaka, Andrei Ioniţă, Fill Liotis, Krzesimir Dębski, Bassem Akiki, Łukasz Długosz, Michał Klauza, Jurek Dybał. Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Amadeus Wind Ensemble, utworzonego z myślą o upamiętnieniu 225. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którego skład wchodzą członkowie jednej z najlepszych orkiestr świata, London Symphony Orchestra, najwybitniejsi polscy instrumentaliści, soliści oraz członkowie najlepszych polskich orkiestr. Koncert inaugurujący działalności zespołu odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 4 grudnia 2016 roku. Zespół zyskał ogromną aprobatę Sir Neville Marrinera, który był od początku bardzo zaangażowany w projekt i z ogromną chęcią przyjął zaproszenie do Polski.

JAKUB GRABE-ZAREMBA altowiolista, jest absolwentem wyższych uczelni muzycznych w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem), Tromsø/Norwegia oraz Hanowerze/Niemcy. Do jego mistrzów należą profesorowie Hatto Beyerle, Morten Carlsen i Hartmut Rohde. W roku 1999 Krystian Zimerman powierzył mu funkcję koncertmistrza grupy altówek założonej przez siebie Polish Festival Orchestra, z którą dla uczczenia 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina odbył tournée po najważniejszych salach koncertowych Europy i USA oraz dokonał nagrania koncertów fortepianowych dla Deutsche Grammophon. Kolejnym etapem zdobywania doświadczenia zawodowego był udział w renomowanych festiwalach: w roku 2001 Pacific Music Festival w Japonii oraz w latach 2002-2003 UBS Verbier Festival w Szwajcarii jak również współpraca z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in.: Tromsø Sinfoniorkester/Norwegia, Orquesta de Euskadi w San Sebastian/Hiszpania, Bilbao Orkestra Sinfonikoa/Hiszpania, Radio-Sinfonieorchester des SWR w Stuttgarcie oraz jako Guest Associate Player w Orchestra Ensemble Kanazawa w Japonii. Od 2008 roku pełni funkcję koncertmistrza grupy altówek Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jest również wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na Wydziale Pedagogiczno-Instrumentalnym w Białymstoku a w latach 2010 – 2012 także Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wielką pasją Jakuba Grabe-Zaremby pozostaje kameralistyka - w 2000 roku wspólnie z kwartetem im. Witolda Lutosławskiego zdobył Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Pasję tą realizuje obecnie jako altowiolista założonego wspólnie z koncertmistrzami orkiestry OiFP w Białymstoku kwartetu imienia Aleksandra Tansmana, z którym koncertuje w kraju i za granicą. Regularna solistyczna działalność koncertowa obejmuje m.in. wykonanie koncertu altówkowego Beli Bartóka w zrekonstruowanej na podstawie szkiców kompozytora wersji z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod dyrekcją Nikołaja Diadury w 2010 oraz orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Pawła Kotli w 2012 roku. W kwietniu br. wykonał koncert „Der Schwanendreher” Paula Hindemitha w 120-lecie urodzin kompozytora z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

KATARZYNA MAKAL – ŻMUDA
Ukończyła Mistrzowskie Podyplomowe Studia Pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jerzego Godziszewskiego. Studiowała w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Joanny Domańskiej i prof. Reginy Michalak oraz w Łodzi u prof. Marka Drewnowskiego i prof. Marii Gozdeckiej. Laureatka IV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna w Lublinie, nagrody dla pianisty - akompaniatora na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Kucingio w Wilnie oraz kilkunastu wyróżnień za akompaniament na konkursach muzycznych w kraju. Występowała min. na scenie Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej oraz we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, na Litwie i Białorusi. Kierownik Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Ełku, Koordynator VII Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku, redaktor naukowy wydania dzieł Zbigniewa Popielskiego, autorka publikacji z dziedziny pianistyki i kameralistyki fortepianowej, prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Muzycznego Camerata. W 2014 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Nagrywała dla TVP II oraz firm fonograficznych, m.in. Polskie sonaty skrzypcowe – Żeleński, Noskowski, (Polskie Nagrania)- z Włodzimierzem Promińskim (nominacja do nagrody Fryderyk 2012) oraz Maksymiuk, Popielski, Serocki – works for piano and piano duo (Acte Prealable) – z Olgą Anikiej. Jest adiunktem UMFC Filii w Białymstoku, obecnie pełni funkcję kierownika Pracowni Fortepianu, Klawesynu i Organów. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymała szereg nagród i dyplomów uznania.

1311 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39