Seminarium i warsztaty wokół nowej wystawy w Galerii Arsenał

2021.11.02 08:00
W Galerii Arsenał można oglądać nową wystawę "Liminal – stan przejściowy". Instytucja przygotowała wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących. W piątek i w sobotę (5-6.11) odbędzie się seminarium oraz warsztaty.
Seminarium i warsztaty wokół nowej wystawy w Galerii Arsenał
Fot: Archiwum 3dZwII/Źródło: Galeria Arsenał

Wystawa "Liminal - stan przejściowy" jest wyborem prac stworzonych przez studentki, studentów i współpracowników Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie pod kierunkiem dra hab. Jakuba Wróblewskiego, we współpracy z Andreiem Isakovem i Przemysławem Danowskim.

W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się seminarium-warsztaty, które będą próbą teoretycznego uchwycenia zjawiska w procesie, próbą krytycznego namysłu nad sztuką immersyjną (immersyjność, czyli proces "zanurzania" albo "pochłaniania" osoby przez rzeczywistość elektroniczną) i specyfiką działań w przestrzeni wirtualnej.

"Chcemy odejść od klasycznego modelu konferencji i wystąpień, by umożliwić dialog międzyśrodowiskowy – stworzyć sytuację, w której reprezentanci różnych dziedzin humanistyki i sztuki, po zapoznaniu się z pracami i praktyką Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II, będą mogli wymienić uwagi, opinie i spostrzeżenia. Zależy nam na żywej, twórczej, inspirującej dyskusji, z której notatki, zapiski, wnioski zostaną jako ślad procesu badawczego" - piszą organizatorzy. Na podstawie wniosków i refleksji zostanie opracowana publikacja pokonferencyjna.

Wystawa ta i towarzysząca jej konferencja nie ma być klamrą spinającą i ostatecznie podsumowującą zjawisko pracy z przestrzenią wirtualną. Jest to bardziej otwarcie żywej rozmowy, zaproszenie do współpracy, bowiem, jak twierdzi Galeria - w opisywaniu przestrzeni transmedialnej i praktyk z nią związanych jest jeszcze wiele do zrobienia.

Galeria Arsenał chce zaprosić uczestników i uczestniczki do namysłu nad wspólnotą doświadczenia, nad sposobami i celem przenoszenia wrażeń, nad politycznością tych działań.

"Chcemy też zapytać, w jakim stopniu działania z rzeczywistością wirtualną są dziś polityczne, klasowe. Zastanowimy się nad ich stroną etyczną i empatyczną. Zależy nam na dostrzeżeniu tła kulturowego i swoistości praktyk kulturowych, z których działania z rzeczywistością wirtualną się wywodzą i które też (być może na nowo) definiują" - zachęca Galeria.

Podczas konferencji wszyscy spróbują rozstrzygnąć, czy performans 3D, realizacje wirtualne, doświadczenia VR trzeba/można odczytywać jedynie na płaszczyźnie działania artystycznego. Wiele ciekawych rzeczy wydarza się również w sferze językowej – po pierwsze w transmitowaniu opowieści autora/autorki na język wyrazu wirtualnego, po drugie w mówieniu o zjawisku wirtualnym i "demokratyzacji" języka.

Wydarzenie to będzie wspólną rozmową o szeroko pojętym polu wizualnym – o "myśleniu obrazami", o "obrazach", a także o "praktyce obrazów", czyli o dynamicznej, zmiennej relacji obrazów ze strukturą i treścią świadomości społecznej i praktyki społeczno-kulturowej.

PROGRAM I ZAPISY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

981 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39