Show Novikovasa! Jagiellonia w końcu się przełamała

2018.04.21 19:35, Aktualizacja: 2018.04.21 22:45
Passa trzech porażek z rzędu dobiegła końca. Żółto-Czerwoni w sobotni (21.04) wieczór pokonali na wyjeździe Koronę Kielce aż 3:0 i utrzymali kontakt z prowadzącym w tabeli Lechem.

Mecz z rozzłoszczoną po odpadnięciu z Pucharu Polski Koroną Jagiellończycy rozpoczęli od agresywnej walki, ale determinacja ta trwała zaledwie kilka chwil. Później do głosu doszli gospodarze, którzy z minuty na minutę coraz mocniej zagrażali bramce strzeżonej przez Mariana Kelemena.

Największe zamieszanie w polu karnym Dumy Podlasia miało miejsce w 24. minucie, kiedy to po strzale głową jednego z rywali niepewnie interweniował Kelemen. Golkiper wicemistrzów Polski zdołał się jednak zrehabilitować i w ostatniej chwili nogami wybił piłkę z linii bramkowej. Korona przeważała, ale swojej dominacji nie potrafiła udokumentować golem, przez co na przerwę oba zespoły zeszły przy wyniku 0:0.

Na drugą połowę Żółto-Czerwoni wyszli kompletnie odmienieni. Nie wiemy, co Ireneusz Mamrot powiedział swoim piłkarzom w przerwie, ale powinien to mówić przed każdym meczem, a najlepiej także i w jego trakcie. Po zmianie stron to Jagiellończycy przejęli bowiem pałeczkę w prowadzeniu ataków, ale nieskutecznością raził Lazarević, który dwukrotnie zmarnował dobre podania Pospisila. Szkoda zwłaszcza tej drugiej sytuacji, gdyż Słoweniec miał szansę stanąć oko w oko z golkiperem Korony, lecz zwlekał z oddaniem strzału, przez co piłkę spod nóg wybił mu Diaw.

W 60. minucie Lazarevicia zmienił Novikovas i był to strzał w dziesiątkę. Chwilę później Litwin popędził prawą stroną boiska, a następnie zagrał piłkę na środek pola karnego. Ta po drodze odbiła się jeszcze od nogi obrońcy Korony i trafiła do Bezjaka, który będąc niepilnowanym na 11. metrze nie mógł się pomylić.

W 72. minucie było już 2:0. Kapitalnym podaniem "Arviego" wypuścił Pospisil, a Litwin swój kilkudziesięciometrowy rajd wykończył potężnym strzałem w lewy róg Hamrola.

Tuż przed doliczonym czasem gry Novikovas poczuł się chyba zbyt pewnie, bo podczas rzutu karnego - podyktowanego po tym, jak w szesnastce powalony został Wlazło - zdecydował się na podcinkę. Ta kompletnie mu nie wyszła i padła łupem bramkarza Złocisto-Krwistych.

Ostatecznie mecz i tak skończył się wynikiem 3:0, bo w 90. minucie błąd popełnił Hamrol, który zmierzające obok bramki uderzenie Świderskiego sparował wprost pod nogi Novikovasa, a temu nie pozostało nic innego jak zapakować futbolówkę do siatki.

Jaga dzięki kompletowi oczek utrzymała kontakt z poznańskim Lechem, który także w tej kolejce odniósł zwycięstwo i do następnej serii spotkań na pewno przystąpi z pozycji wicelidera. Najważniejsze jednak, że podopieczni Ireneusza Mamrota w końcu się przełamali i w drugiej połowie pokazali namiastkę formy z początku roku.

Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 0:3 (0:0)
Bramki: Roman Bezjak 63, Arvydas Novikovas 72, 90

Korona Kielce: Matthias Hamrol - Bartosz Rymaniak, Akos Kecskes, Elhadji Pape Diaw (68' Elia Soriano), Michael Gardawski - Marcin Cebula, Adnan Kovacević, Zlatko Janjić, Goran Cvijanović, Ivan Jukić (57' Jacek Kiełb) - Sanel Kapidzić (72' Nika Kaczarawa)

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Przemysław Frankowski, Taras Romanczuk, Bartosz Kwiecień, Martin Pospisil (73' Piotr Wlazło), Dejan Lazarević (60' Arvydas Novikovas)- Roman Bezjak (81' Karol Świderski)

Zapis relacji live:

II połowa:

90+4. - Koniec meczu! Jagiellonia w drugiej połowie zagrała w końcu tak, jak na początku roku. Kapitalną zmianę dał Novikovas. Zapraszamy na podsumowanie spotkania, które pojawi się już niedługo.

90+1. - Żółta kartka dla Cvijanovicia.

90+1. - Duży udział przy trzecim golu ma golkiper Korony, który zmierzające obok bramki uderzenie Świderskiego sparował wprost pod nogi Novikovasa, a temu nie pozostało nic innego jak zapakować futbolówkę do siatki.

90. - GOOOOOOOOOOOOOL! Novikovas!

88. - Nie ma gola... Nieudaną podcinkę Novikovasa złapał Hamrol.

87. - Karny dla Jagiellonii! W szesnastce powalony został Wlazło!

85. - Niepotrzebna zabawa Jagiellończyków przed własnym polem karnym. Zamiast wyekspediować futbolówkę daleko przed siebie, doszło do straty. Na szczęście bez konsekwencji.

82. - Uderzenie z okolic 22. metra Kaczarawy pewnie wyłapuje Kelemen.

81. - Ostatnia zmiana w Jadze. Na placu gry - za Bezjaka - pojawia się Świderski.

79. - Świetnie prawą stroną ruszył Kwiecień, ale później defensywny pomocnik Jagiellonii - przy próbie dośrodkowania - skiksował.

78. - Teraz odważniej ruszyła Korona. Przydałaby się jeszcze jedna zabójcza kontra Jagiellończyków, by już na 100% rozstrzygnąć to spotkanie.

76. - Piękny strzał głową Kaczarawy i jeszcze lepsza interwencja Kelemena!

73. - Zmiana. Pospisila zastąpił Wlazło.

72. - To Pospisil świetnie wypuścił "Arviego", a ten przebiegł kilkadziesiąt metrów i huknął nie do obrony w lewy róg golkipera Korony!

71. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Novikovas i 2:0!!

69. - Zszedł Diaw, wszedł Soriano.

68. - Centra Gardawskiego, ale radzą sobie z nią białostoczanie.

64. - Świetnie prawą stroną ruszył Novikovas, który następnie zagrał piłkę na środek pola karnego. Ta po drodze odbiła się jeszcze od nogi obrońcy Korony i trafiła do Bezjaka. Ten nie mógł się pomylić i z 11. metra pewnie pokonał Hamrola. 1:0!

63. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Bezjak!!

62. - Nieudana próba strzelecka w wykonaniu "Arviego".

61. - Zakotłowało się pod bramką Mariana Kelemena. Na szczęście na spalonym był Gardawski.

60. - Roszada również w drużynie Dumy Podlasia. Za Lazarevicia wbiegł Novikovas.

58. - Żółta kartka dla Runje.

57. - Zmiana w ekipie gospodarzy. Za Jukicia wchodzi Kiełb.

56. - Świetnie rywala wyprzedził Kwiecień, przerywając tym samym groźną akcję Korony.

54. - Strzał z dystansu Lazarevicia pewnie chwyta Hamrol.

51. - Sam na sam z golkiperem Korony wyszedł Lazarević, ale Słoweniec zwlekał z oddaniem strzału i piłkę spod nóg zdążył mu wybić Diaw. Ależ szkoda...

50. - Najgroźniejsza akcja Jagi! Niestety w kluczowym momencie posłanego z lewej strony dośrodkowania w głąb pola karnego nikt nie przeciął i wciąż jest 0:0. W sumie... może to nie było dośrodkowanie, a strzał?

49. - Na spalonym złapany Cvijanović.

48. - Piłkę po dośrodkowaniu Cvijanovicia głową przed pole karne wybił Mitrović, po czym dopadł do niej Janjić i uderzył obok lewego słupka.

46. - Gramy. Oba zespoły wyszły po przerwie bez zmian.

I połowa:

45+2. - Koniec pierwszej połowy - Jagiellonia nadal pod formą. Gospodarze są wyraźnie lepsi. Gol dla Korony wydaje się kwestią czasu. Oby Ireneusz Mamrot wstrząsnął swoimi podopiecznymi w szatni.

45+1. - Źle wykonany stały fragment gry przez gospodarzy. Sędzia doliczył 2 minuty.

45. - Po główce Mitrovicia Korona ma rzut rożny.

41. - Żółta kartka dla Kwietnia.

40. - Długa centra Rymaniaka była zbyt długa. Od bramki rozpocznie Kelemen.

37. - Piłkę w środku pola odebrał Frankowski, który następnie zmierzył się w pojedynku biegowym z Rymaniakiem. Skrzydłowy Jagi był szybszy, dobrze odegrał futbolówkę do Lazarevicia, a ten... podał do przeciwnika.

36. - A Hamrol wciąż bezrobotny...

35. - Po dośrodkowaniu Cvijanovicia do uderzenia głową doszedł Rymaniak. Na szczęście defensor Korony chybił.

34. - Zablokowany strzał Cvijanovicia. Gospodarze będą mieli jeszcze rzut rożny.

32. - Żółta kartka dla Jukicia za brzydki faul na Runje.

30. - Ładna akcja podopiecznych Ireneusza Mamrota. Kilka szybkich, płynnych podań poskutkowało tym, że w szesnastce rywali sporo miejsca miał Kwiecień. Niestety uderzenie defensywnego pomocnika Jagiellonii pozostawiało wiele do życzenia.

28. - A teraz na spalonym był Lazarević.

27. - Na pozycji spalonej złapany został Jukić.

24. - Ależ zamieszanie. Niepewna interwencja Kelemena po główce jednego z Koroniarzy i było blisko gola, ale golkiper Jagi naprawił swój błąd i zdołał jeszcze futbolówkę wybić nogami. Gospodarze domagali się bramki, bo ich zdaniem piłka przekroczyła linię. Sędzia był innego zdania.

21. - Korona jest groźniejsza. Jaga od jakiegoś czasu ma problemy, by dostać się w szesnastkę gospodarzy.

19. - Daleka wrzutka Cvijanovicia, główka Rymaniaka i od bramki rozpocznie Kelemen.

18. - Centra Cebuli, ale dobrze ustawiony był Romanczuk.

15. - Piłka w rękach Kelemena, po tym jak jeden z Koroniarzy zdecydował się na strzał zza pola karnego.

14. - I jedni i drudzy zaczęli pozytywni, ale teraz od kilku minut widzimy typową kopaninę.

12. - Chwila przerwy, bo na murawie leży Kovacević.

8. - Kapitalna interwencja Mitrovicia po płaskiej wrzutce Cebuli. Gdyby nie wybicie Słoweńca - byłoby groźnie.

7. - Jak na razie oglądamy bardzo żywy mecz. Nie ma kalkulacji. Oba zespoły starają się atakować.

3. - Jest i odpowiedź Korony. Po składnej akcji na uderzenie z dystansu zdecydował się Kovacević. Chybił.

2. - Jaga od początku bardzo odważnie. Pierwszy strzał oddał Lazarević.

1. - Gramy! Przy futbolówce gospodarze.

Przed meczem:

20.27 - Piłkarze są już na murawie. Od pierwszego gwizdka sędziego Raczkowskiego dzielą nas tylko sekundy.

20.18 - Rozgrzewka obu ekip dobiegła już końca. Niebawem startujemy.

20.12 - Wisła Płock pokonała Górnika Zabrze, co oznacza, że Nafciarze są już tylko punkt za podopiecznymi Ireneusza Mamrota.

20.00 - Czy możemy spodziewać się w Kielcach strzeleckiej kanonady? Statystyki mówią, że tak. Średnia goli w 6 ostatnich meczach pomiędzy Koroną a Jagą oscyluje bowiem na poziomie 4,17.

19.43 - Mecz poprowadzi Paweł Raczkowski z Warszawy. Bilans Jagiellonii w spotkaniach sędziowanych przez tego arbitra to 18 zwycięstw, 8 remisów i 6 porażek. Ostatnie 7 pojedynków wicemistrzów Polski z Koroną Kielce to 6 triumfów Dumy Podlasia i 1 remis. Musi, po prostu musi dzisiaj nastąpić przełamanie białostoczan.

19.35 - Znamy składy na dzisiejsze spotkanie. W Jagiellonii trzy zmiany. W bramce wystąpi Marian Kelemen, a na lewą stronę obrony - po pauzie spowodowanej kartkami - wraca Guilherme. Pierwszą poważną szansę dostaje także Lazarević, który odstawił w tym meczu na boczny tor Arvydasa Novikovasa.

Co ciekawe, w Koronie także mamy niespodzianki. Na ławce są bowiem m.in. Zlatan Alomerović, Mateusz Możdzeń oraz Nika Kaczarawa.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Taras Romanczuk - Przemysław Frankowski, Bartosz Kwiecień, Martin Pospisil, Dejan Lazarević - Roman Bezjak

Rezerwowi: Krzysztof Karpieszuk, Arvydas Novikovas, Gutieri Tomelin, Bodvar Bodvarsson, Rafał Grzyb, Piotr Wlazło, Karol Świderski

Korona Kielce: Matthias Hamrol - Bartosz Rymaniak, Akos Kecskes, Elhadji Diaw, Michael Gardawski - Adnan Kovacević - Marcin Cebula, Zlatko Janjić, Goran Cvijanović, Ivan Jukić - Sanel Kapidzić

Rezerwowi: Zlatan Alomerović, Piotr Malarczyk, Ken Kallaste, Mateusz Możdżeń, Jacek Kiełb, Nika Kaczarawa, Elia Soriano

19.30 - Pełni niepokoju, ale i wiary w sukces witamy was w ten sobotni (21.04) wieczór na kolejnej relacji live ze starcia Jagiellonii Białystok. Dziś Żółto-Czerwoni zmierzą się na Kolporter Arenie z Koroną Kielce i co tu dużo mówić, zapowiada się bardzo trudny mecz. Złocisto-Krwiści nie zwykli bowiem przegrywać na własnym stadionie. W tym sezonie smaku porażki we własnym domu doznali tylko trzykrotnie.